• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Elikatesy

Instagram
  • Recepty
    • Kynuté a plundrové těsto
    • Odpalované a listové těsto
    • Tartaletky a koláče z křehkého těsta
    • Koláče, řezy, bábovky
    • Dorty, cupcaky a cheesecaky
    • Mousse dezerty
    • Muffiny a rychlé chlebíčky
    • Sušenky, cukroví a drobné sladkosti
    • Vegan a raw
    • Chleba a slané pečení
    • Zelenina a slané recepty
    • Základy
  • Zdravá strava
  • Londýn & Cordon Bleu
    • Basic
    • Intermediate
    • Superior
    • Londýn
  • Slovníček
  • O mně
  • Kontakt

Kurz pečení kváskového chleba v Bread Ahead

25 července, 2017 od elikatesy

V sobotu ráno jsem se opět vypravila na Borough Market, tentokrát do pekárny a školy pečení Bread Ahead. Bread Ahead je jedna z nejlepších pekáren v Londýně, pečou z kvalitních surovin, nejlepší mouky, kvásku a nepoužívají zlepšující přípravky či podivné ingredience, které ani nejdou vysvětlit a do chleba rozhodně nepatří. Prodávají samozřejmě na samotném Borough Marketu, ale taky mají obchod v Covent Garden.

Už delší dobu jsem smutná z toho, co se chlebu stalo díky velkovýrobě a snaze ušetřit. Chleba už není chleba, nepoužívá se kvásek a celozrnná mouka, jak tomu bylo dřív, ale bělená mouka, droždí a dalších zhruba 30 ingrediencí, které z jednoho z nejpřirozenějších a nejstarších lidských pokrmů dělají umělý výrobek. Jsem přesvědčená, že mutace obilí, výměna kvásku za droždí a přidání všech těch chemických sraček (pardon) je jeden z hlavních důvodů, proč lidstvo za posledních 50 let tak neuvěřitelně ztloustlo a onemocnělo… I když se situace pomalu lepší, najít opravdový chleba je pořád docela výzva.

Ale dost mého naříkání, právě proto, jaká je všeobecná “chlebová situace” a jak je stále těžké dobrý a kvalitní chleba koupit, mě pečení chleba začíná zajímat čím dál víc. Ve škole se chlebu příliš nevěnujeme, protože se otevřel nový kurz zaměřený čistě na chleba a pečivo. Ještě než to někoho napadne, ne, nepřihlásím se, kurz je prakticky kompletně vedený chefem Dominiquem… Raději jsem se rozhodla alespoň pro jednodenní kurz, kde se v příjemném a pohodovém prostředí o kvásku dozvím trochu víc.

Na kurz jsme šli společně se Saeedem a oba jsme se moc těšili. Přišli jsme trošku dřív, tak jsme si dali čaj, který byl pro nás nachystán a porozhlédli se po místnosti, kde se měl kurz odehrávat. Já byla nadšená dřevěnými masivními stoly, ty se mi jako pracovní plocha moc líbily.

bread1

Pracovní stoly a pekař Kevan

Když jsme se konečně všichni sešli, mohli jsme začít. Pekař Kevan se nám představil a povykládal nám, jak se k pečení dostal a jaká byla jeho životní cesta. A pak už jsme do toho skočili po hlavě a rovnou si založili vlastní kvásek. 🙂 Není nic jednoduššího, prostě smícháte 50g žitné mouky a 50g vody. Další den přidáte opět 50g mouky a vody. A to opakujete, dokud to všechno nezačne žít a bublat a krásně nakysle vonět.

Protože příprava kvásku trvá pár dnů, tak jsme po zbytek dne používali již hotový kvásek, jménem Bruce (protože když si založíte kvásek, tak ho prostě musíte pojmenovat).

Nejprve jsme připravili jednoduchý nehnětený chléb. Ten se nejdříve nesolil, nechal se předkynout a sůl se zapracovala až později, před druhým kynutím. Také jsme do něj přidali rozinky a anýz. Ale výborný by byl i třeba z fíky a vlašskými ořechy… Nebo sýrem. Nebo olivami. Bylinkami. Sušenými rajčaty… Jak se tady říká “sky is the limit”. 🙂

Další na programu bylo bílé kváskové těsto na bagetu a pizzu. Toto těsto se připravilo z poolishe, což je další varianta předvasu. Dá se připravit z kvásku, ale i z malého množství droždí. A je to asi minimum, co se dá dělat, pokud nemáte kvásek, ale chcete lépe chutnající chléb. Smíchá se trocha mouky, vody a kvásku (či špetka droždí) a nechá se předkynout přes noc. Těstu to dodá úplně jinou chuť…

bread2

Jak si to tak pěkně kyne…

U tohoto těsta jsme si i trochu mákli, protože opravdu bylo třeba jej pořádně prohníst. Šup pod stůl, kde nám už kynul nehnětený bochníček a pustili jsme se do celožitného chlebíku, který byl opět nehnětený a měl vysokou hydrataci (jakože v něm bylo hodně vody 🙂 ) a pekl se ve formě. Tento chléb nám kynul v kynárně (skříň, kde je ideální prostředí pro kynutí těsta).

bread5

Celožitňáky před upečením

bread6

Celožitňáky po upečení

Pak jsme začali zpracovávat naše bílé těsto. Z poloviny jsme uváleli bagetu, kterou jsme dali opět kynout a z druhé poloviny jsme si připravili pizzu na oběd. 🙂

bread3

Tvarujeme bagety

bread4

Moc fajnový oběd

Zbytek odpoledne už byl spíš takový pomalejší a moc toho na práci nebylo. Upekli jsme naše bagety a ukázali jsme si, jak se připravuje levain z tuhého kvásku. Ale vzhledem k tomu, jak dlouho levain kyne, jsme naše výtvory odevzdali a dostali jsme již vykynuté bochníky, které jsme jen nařízli a šoupli do trouby.

bread7

Krásné kváskové chlebíky

Nakonec jsme ještě upekli rozinkový nehnětený chléb a pak už jsme si vše mohli zabalit a vypravit se domů.

bread8

Moje výslužka

Byl to moc hezky strávený den v krásně voňavém prostředí. Pomalejší tempo bylo pro nás sice nezvyklé, ale velmi příjemné. A ty chleby jsou opravdu vynikající. Jen jsem je možná neměla jíst úplně čerstvě vytažené z trouby… 🙂

 

 

Kam dál?

  • Kurz francouzského pečení v Bread AheadKurz francouzského pečení v Bread Ahead
  • FocacciaFocaccia
  • CiabattaCiabatta
  • Kvasové bagetyKvasové bagety
  • Sýrové tyčinkySýrové tyčinky
  • Špaldový irský chlébŠpaldový irský chléb

Rubriky: Londýn Štítky: Borough Market, chleba

Předchozí článek « Superior Cuisine & Pâtisserie, Week 3
Další článek: Superior Cuisine & Pâtisserie, Week 4 »

Reader Interactions

Trackbacks

  1. Superior Cuisine & Pâtisserie, Week 4 | Elikatesy napsal:
    31 července, 2017 (8:44 am)

    […] ráno jsem se vypravila na Borough Market, abych tam absolvovala super kurz o pečení kváskového chleba. Kurz trval skoro celý den, ale bylo to velmi pohodové tempo, takže jsem si u tohoto pečení […]

    Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hodnocení receptu




Primary Sidebar

Vítejte!

Jmenuji se Eli a můj život se točí kolem jídla.
Chcete vědět víc? :)

Ať vám nic neunikne ;)

Loading

elikatesy

A co, že jsem z listového těsta tentokrát upek A co, že jsem z listového těsta tentokrát upekla? Možná občas tápete, co krom štrúdlu a slaných tyčinek či šneků z listového těsta upéct, ale listové má spoustu využití. Třeba na různé plněné taštičky a koláče. Já tentokrát upekla mandlový pithivier. Pithivier je plněný kulatý koláč z listového těsta a peče se jak slaná, tak sladká varianta. Na okrajích se opravdu pozná, jak se vám listové podařilo. Tušíte, čím je vykrajovaný? 😄
Tato varianta je blízká tříkrálovému koláči, ale když ji nazvete mandlovým pithivierem, můžete si ji bez výčitek upéct kdykoliv během roku. 😄 Mandlová náplň je až překvapivě lahodná a vláčná. Obsahuje vanilku, citronovou kůru, rum a taky poctivou dávku másla. 😉
Chtěli byste na blog recept? 
Almond pithivier from homemade puff pastry. 🥮
#foodblog #czechfoodblog
#foodstyling #foodphotography #frenchpatisserie #homemadepuffpastry #puffpastry #almonds
#pithivier #francouzskacukrarina #dnespecu
A na blogu už je i druhý slibovaný recept, Roch A na blogu už je i druhý slibovaný recept, Rocher. Neboli smrt čokoládou. 😄 
Rocher, to jsou oříšky s čokoládou a přesně to je i tento dezert. Čokoládová mousse, krémová praline vrstva, křupavá praline vrstva, čokoládový piškot, čokoládová poleva s maximálním množstvím oříšků, šlehaná ganache a karamelizované lískáče. Víc čokolády ani oříšků už tam fakt dostat nešlo. 😄
Recept s podrobným postupem a spoustou tipů najdete na blogu, odkaz v biu a ve stories. 😊
Chocolate and hazelnut "rocher" dessert. GF chocolate sponge, crunchy praline layer, creamy praline layer, chocolate mousse, rocher coating, whipped ganache and caramelized hazelnuts. 🍫🌰
#foodblog #foodphotography
#foodstyling #foodstagram #czechfoodblog
#frenchpatisserie #pastrychef #rocher #callebaut #chocolate #chocolatemousse #francouzskacukrarina #cokolada
Včera jsem u @mouka_voda_sul zjistila, že je mez Včera jsem u @mouka_voda_sul zjistila, že je mezinárodní den croissantů. A náhoda tomu chtěla, že jsem je zrovna asi po roce upekla.
Receptů je spousta, i na blogu jej najdete, ale za ty roky, co jsem s nimi se střídavými úspěchy bojovala, mám pro vás několik tipů.
1) Použijte opravdu super máslo, v ideálním případě se vypravte do Makra a kupte 2kg blok suchého másla přímo na croissanty (má 84%tuku a je proto pevnější).
2) Máslo do těsta nezakládejte přímo z lednice, mělo by jít ohnout, aniž by se zlomilo. Příliš studené máslo se vám může při vyvalování začít lámat a laminace bude nepravidelná. Stejně tak těsto nenechávejte v lednici příliš dlouho mezi jednotlivými překlady. Záleží na teplotě u vás doma, kvalitě másla a rychlosti, s jakou pracujete, ale bude to něco mezi 30 a 60 minutami. 
3) Důkladně těsto podsypávejte moukou, aby se nelepilo, ale před každým překladem těsto pořádně oprašte štětečkem (mám klasický malířský asi 10cm široký, samozřejmě pořízený jen pro toto použití)
4) Při rozkrajování použijte pravítko. Ne, neodhadnete to. 😆
5) Nechte croissanty opravdu dobře nakynout. Pokud máte doma zimu, může to trvat klidně i déle než tři hodiny. V knížce Antonia Bachoura je uvedeno 2,5hod při 28°C. V Oh la la 3hod v kynárně na 28-30°C. Nedokynuté croissanty vám v troubě pustí máslo a budou se ze spodu spíš smažit. Než je dáte péct, měly by zdvojnásobit objem a doslova se do trouby třást. 😊 Pokud je necháváte kynout na vzduchu, přikryjte je igelitem, utěrka nestačí.
6) Dopečte je. Může se zdát, že už jsou na povrchu hotové, ale pokud nejsou důkladně upečené i zevnitř, tak se po vytažení z trouby uvnitř jakoby zhroutí. A je fakt škoda, když se vše povede a pak se to po... v cílové rovince. Bachour píše na 170°C (bude to horkovzduch) 18min, Oh la la 180-200°C 16min.  #foodblog #czechfoodblog #czechfoodblogger #foodstyling #foodphotography #foodstagram #boulangerie #croissants #croissanty #domacicroissanty #maslojelaska #dnespecu
🍫Brownies🍫 Uklízela jsem svoji čokoládovo 🍫Brownies🍫
Uklízela jsem svoji čokoládovou skříňku (jojo, mám čokoládovou skříňku 😄) a našla jsem zbytky čokolády, co jsem používala na obalování. Znáte to, zbytek je vám líto vyhodit, tak to vylijete na papír, necháte ztuhnout a pak na to zapomenete... 
A tak jsem se rozhodla, že než na to zapomenu znova, upeču raději brownies. Extra čokoládové brownies. 😊  INGREDIENCE 
300g tmavé čokolády
300g másla 
200g s světlého cukru muscovado
4 vajíčka
110g hladké mouky
40g kakaa
Velká špetka soli
1 lžička vanilkového extraktu 
100g vlašských ořechů
100g mléčné čokolády (ideálně Power od Callebaut)  POSTUP 
Čokoládu a máslo rozpustíme a necháme zchladnout. Vajíčka, cukr, sůl a vanilkový extrakt prošleháme, dokud se cukr nerozpustí (není potřeba šlehat až do pevné pěny). Mouku a kakao prosejeme. Vaječnou směs prošleháme s čokoládou a pak opatrně vmícháme mouku s kakaem. Nakonec zamícháme mléčnou čokoládu a vlašské ořechy (doporučuju předem namočit a opražit). Menší plech vyložíme pečicím papírem, nalijeme do něj těsto a pečeme na 180°C asi 25-30 minut. Nemá smysl zkoušet špejlí, brownies musí být trochu nedopečené. Před krájením nechte vychladnout, pokud chcete ostré řezy jako na fotce, tak i vychladit. Ale podávejte určitě v pokojové teplotě. 😊  #foodblog #czechfoodblog #czechfoodblogger #instafood #foodphotography #foodstyling #foodstagram #brownies #chocolate #callebaut #dnespecu #cokolada #cokoladovydezert
☕️ Kořeněné muffiny s kávou a ořechy☕️
Snídám prakticky jen sladké, ale snažím se, aby to mělo i nějakou vyživovou hodnotu a cukru spíš míň, než víc. 😊 A tak točím granolu, kaše, celozrnné lívance a sem tam nějaké to zdravější snídaňové pečivo. 😊
Tyto muffiny jsou bez lepku, neobsahují moc cukru (ve formě javorového sirupu) a krásně voní kávou a kořením. 
Co nejraději snídáte vy? Jste tým sladké 🥐🧇🥞 nebo slané 🍞🥓🍳?  INGREDIENCE 
150g ovesné mouky
100g mandlové mouky
15g kukuřičného škrobu 
3 lžičky chai koření (nebo perníkového)
1,5 lžičky bio kypřicího prášku
0,5 lžičky jedlé sody
125g jogurtu
1 vejce
50g rozpuštěného másla
80g javorového sirupu 
60g espressa (pokud chcete silnější kávovou chuť, můžete přidat ještě 1-2 lžíce mleté kávy)
Špetka soli 
75g vlašských ořechů  POSTUP
Všechny ingredience si předem vytáhněte z lednice. Doporučuju vlašské ořechy zalít vroucí vodou, nechat alespoň 10 minut odstát, pak propláchnout a opražit v troubě nebo na pánvi. Zbavíte se trpkosti a zvýrazníte jejich chuť. 
Pak už je to jednoduché, v jedné misce metličkou promíchejte všechny suché ingredience, v druhé misce pak jogurt, vejce, rozpuštěné zchladlé máslo, javorový sirup a espresso.
Tuto směs přilijte k suchým ingrediencí a promíchejte. Ne moc, jen dokud se vše nespojí. Pak přidejte nasekané ořechy a znovu krátce promíchejte. Těsto rozdělte do muffinové formy vyložené papírovými košíčky a pokud chcete, posypte drobenkou (30g jemných ovesných vloček, 20g ovesné mouky, 20g mandlové mouky, 20g třtinového cukru, 20g másla).
Vložte do trouby rozehřáté na 200°C, snižte na 180°C a pečte 15-20 minut, dokud špejle zapíchnutá do středu nevyjde čistá. 
Nechte vychladnout na mřížce  #foodblog #foodphotography
#czechfoodblog #czechfoodblogger #muffins #muffiny #sladkerecepty #dnespecu #sladkasnidane #zdravepeceni
Mangové tartaletky s kokosem právě přistály n Mangové tartaletky s kokosem právě přistály na blogu.🥭🥥😊 Křehké mandlové těsto, voňavý kokosový frangipane, mangové compoté a cremeux a kokosová namelaka, to je dohromady fakt moc příjemná a svěží kombinace. 
Tartaletky jsem dělala už na Sofiiny narozeniny, ale v prosinci samozřejmě nebyl čas a i ten leden je teď jakýsi divoký (zuby, virózy... s podrobnostmi vás nebudu zdržovat, ale jistě si to dokážete představit 🙈). Ale snažím se, snažím a tak tady máte první recept z naší oslavy. A druhý (čokoládově  čokoládová bomba) bude následovat.
Recept je na blogu jako vzdy i s podrobným postupem a spoustou tipů. ❤️
Mango and coconut tartlets. Almond pate sucree, coconut frangipane, mango compote, glazed mango cremeux and coconut namelaka. 🥭🥥
#foodblog #czechfoodblog #foodstyling #foodphotography #foodstagram #foodfluffer #patisserie #pastrychef #frenchpatisserie #tartlets #mangotartlets #coconut #francouzskacukrarina #cukrarina #dnespecu
Sledovat na Instagramu

Copyright © 2023 · Elikatesy