Likérové špičky jsou jedním z pilířů české cukrařiny. Čokoládová pěna plněná vaječným likérem, postavená na piškotu a zalitá čokoládou. To je zkrátka klasika. 🙂 Já je mám z dětství moc ráda, ovšem dnes už si je dám jen málokdy, protože kvalita použitých ingrediencí je bohužel většinou dost slabá. A tak jsem si je konečně připravila doma. V trošku modernější podobě. 🙂
Klasicky se likérové špičky připravují pomocí speciální cukrářské špičky, která nastříká „stěny“, přičemž uvnitř zůstane otvor. Takové špičky mají vždycky trochu rustikálnější vzhled, což k nim samozřejmě patří. Já ovšem v souladu s moderní cukrařinou zvolila přípravu v silikonové formě. Za mě to má dvě výhody. Je to jednodušší a je to úpravnější. 🙂
Další zásadnější změnou v mém receptu je to, že jsem nepoužila buflery (piškoty). Upřímně, nikdy mi moc nechutnaly, přišly mi suché a nudné. Použila jsem proto raději svůj oblíbený ultra vláčný čokoládový piškot. Výhoda? Nejenom, že je chuťově asi tak tisíckrát lepší, ale zároveň máte díky němu dezert bezlepkový. 🙂
Krom piškotu jsou v dezertu další čtyři komponenty. Náplň z vaječného likéru, čokoládová mousse, čokoládová poleva a čokoládová šlehaná ganache na ozdobu.
Náplň je tepelně upravená, to doporučuju vždy, když připravujete vaječný likér. A v úplně nejlepším případě použijte žloutky pasterované, ať máte jistotu, že bude dezert opravdu zdravotně nezávadný. Recept není složitý, ale určitě v průběhu přípravy neodcházejte. Smetanu ohřejete s vanilkou a žloutky prošleháte s cukrem. Přidáte smetanu, rozšleháte a pak vrátíte na plotnu a pomalu vaříte. Stále míchejte stěrkou ode dna, aby se vám na dně hrnce netvořila uvařená vrstva vajíček. Vařte do 80°C. Můžete mít vedle připravenou mísu s ledovou vodou, abyste po dosažení teploty dno rendlíku hned zchladili. Žloutkovou směs přeceďte a přidejte rum. Přidání želatiny je na vás, pokud chcete náplň klasicky tekutou, tak želatinu vynechte. Při přidání želatiny bude krásně krémová a jemná, ale nerozteče se.
Pak tu máme čokoládou mousse. Opět budete připravovat žloutkový krém, teď, když už víte jak na to, to bude brnkačka. 🙂 K žloutkovému krému přidáte želatinu a pak smícháte s rozpuštěnou čokoládou. Promixujete a necháte zchladnout zhruba na 30°C. Pak k čokoládovému základu přidáte smetanu ušlehanou do měkkých špiček. Říkám to vždy, ale opakování je matka moudrosti, opravdu smetanu nepřešlehejte, mousse by pak mohla být zrnitá a ztratit objem, jak se do ní budete snažit přešlehanou smetanu těžce zapracovat.
Zmrzlý dezert vyloupnete z formy a vrátíte do mrazáku, aby byl na namáčení opravdu co nejchladnější. Na polevu rozpustíte čokoládu s kakaovým máslem a přidáte neutrální olej (např. olej z hroznových jader). Obojí zajistí větší fluiditu čokolády a tím pádem hezkou tenkou a hladkou vrstvu polevy. Díky přidání oleje je poleva flexibilnější a dezert se lépe jí. 🙂
Šlehaná ganache se připravuje jako klasická ganache, tedy tak, že rozpustíte čokoládu a přimícháte k ní ohřátou smetanu, v případě šlehané ganache ale přidáte ke smetaně želatinu. A na závěr přidáte ještě studenou smetanu a promixujete tyčovým mixérem. Ganache je potřeba nechat ztuhnout v lednici alespoň přes noc. Další den opatrně vyšleháte. Šlehanou ganache použijte ihned po vyšlehání. Pak už jen dezert ozdobíte čokoládovými zlomky či svitky a můžete podávat.
V receptu jako vždy používám tuto želatinu, čokoládu používám Callebaut, 54% na piškot a polevu a 70% na mousse a šlehanou ganache.
Tak co, jak se vám líbí likérové špičky v této podobě? Preferujete modernější verzi nebo máte raději klasiku? 🙂
Likérové špičky
Potřebné vybavení
- forma Silikomart SF019
- forma Silikomart SF021
- kulaté vykrajovátko vel. 6cm
- francouzská řezaná špička vel. 15
Ingredience
Vaječný likér
- 30 g žloutků
- 30 g cukru krupice
- 150 g 30% smetany
- ½ vanilkového lusku
- ¾ listu želatiny (není nutné, dle vlastní preference)
- 35 g kvalitního rumu
Čokoládový piškot
- 55 g 54% čokolády
- 55 g másla
- 2 vejce
- 50 g cukru
- 50 g mandlové mouky
- 15 g kakaa
- špetka soli
Čokoládová mousse
- 50 g žloutků
- 25 g cukru krupice
- 125 g 30% smetany
- 125 g mléka
- 160 g 70% čokolády
- 1,5 listu (3,75g) želatiny
- 125 g 35% smetany
Šlehaná ganache
- 60 g 70% čokolády
- 75 g 30% smetany
- 15 g glukózy
- ½ listu (1,25g) želatiny
- 100 g 35% smetany
Čokoládová poleva
- 300 g 54% čokolády
- 30 g kakaového másla
- 60 g neutrálního oleje
Na ozdobu
- čokoládové zlomky či svitky
Postup přípravy
- Začněte přípravou vaječného likéru. Želatinu dejte nabobtnat do ledové vody. Vanilku rozřízněte, vyškrábněte semínka a jak semínka, tak lusk dejte do rendlíku. Přidejte smetanu a ohřejte asi na 80°C. Žloutky rozšlehejte s cukrem, přidejte smetanu a promíchejte. Vraťte do rendlíku a za stálého míchání stěrkou vařte do 80°C. Hrnec zchlaďte a směs přeceďte. Přidejte želatinu a rum. Směs nalijte do formy SF019 a dejte zamrazit.
- Pokračujte upečením čokoládového piškotu. Čokoládu rozpusťte s máslem a nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Vejce ušlehejte s cukrem do světlé pěny. Vmíchejte čokoládu a špetku soli. Prosejte kakao a smíchejte s mandlovou moukou, na dvakrát vmíchejte k vaječnému základu. Těsto rozetřete na pečicí papír do ráfku velikosti 20x25cm (případně rozetřete na volno na podobnou velikost). Pečte na 180°C 8-10min. Piškot nechte vychladnout, sloupněte papír a vykrájejte 8 koleček velikosti 6cm.
- Nyní můžete připravit čokoládovou mousse. Želatinu dejte nabobtnat do ledové vody. Čokoládu rozpusťte. Smetanu a mléko ohřejte zhruba na 80°C. Žloutky rozšlehejte s cukrem a zalijte ohřátou smetanou s mlékem. Promíchejte a vraťte do rendlíku. Za stálého míchání stěrkou vařte do 80°C. Rendlík zchlaďte, směs přeceďte a přidejte želatinu. Nechte mírně zchladnout (zhruba na 50°C) a pak postupně vmíchejte k čokoládě. Směs nechte zchladnout na 30°C (občas promíchejte). Smetanu ušlehejte do měkkých špiček a pak na třikrát zlehka vmíchejte k čokoládové směsi. Mousse z poloviny naplňte formu SF021 a paletkou rozmázněte po stranách. Dovnitř vložte zmrzlý insert a doplňte další mousse. Nahoru položte kolečko piškotu a zarovnejte. Dejte zamrazit.
- Připravte základ na šlehanou ganache. Želatinu dejte nabobtnat do ledové vody. Čokoládu rozpusťte a 30% smetanu ohřejte s glukózou. Ve smetaně rozpusťte želatinu a postupně vmíchejte k čokoládě. Přidejte studenou 35% smetanu. Promixujte. Potáhněte na kontakt fólií a dejte ztuhnout do lednice.
- Zmrzlé dezerty vyloupněte z formy a vraťte do mrazáku. Na polevu rozpusťte čokoládu s kakaovým máslem a vmíchejte olej. Použijte při 30-35°C. Dezerty postupně namočte a položte na cukrářské podložky. V lednici nechte rozmrznout.
- Základ na šlehanou ganache vytáhněte z lednice a opatrně vyšlehejte. Dejte do cukrářského sáčku s francouzskou řezanou špičkou a nastříkejte na dezerty. Ozdobte čokoládovými zlomky či svitky.
Hanka
Nádherné špičky Eli. Máte pravdu, natrefit na výbornou špičku je zázrak. Mám ráda klasiku, ale také ráda ochutnám i „divočinu“, novější verze špiček. Děkuji Vám za recept a těším se na chuťové potěšení.
elikatesy
Děkuji. 🙂
rasto
dobry den, je potrebne rozlisovat 30% a 35% smotanu v jednotlivyh komponentoch? Najradsej by som si to zjednodusil a pouzil osvedcenu 40%. Rovnaku otazku mam ku cokolade. Najradsej pouzivam 70% vsade s tym ze mam radsej horkejsiu cokoladu…Je to len otazka chuti?
elikatesy
Dobrý den, já používám 30% vždy, když připravuji žloutkový krém nebo něco na bázi ganache a 35-40% na našlehání. Můžete zkusit používat čistě 40%, ale ganache má trochu tendenci se srážet a je možné, že už krémy pak budou chutnat příliš „těžce“. Co se procenta čokolády týče, klidně použijte 70%, pokud vám to víc chutná, takto je recept sestaven tak, aby byl vyvážený, nepříliš sladký ani ne příliš hořký. Samozřejmě v nich je určitý rozdíl i ve fluiditě, ale u tohoto receptu se to ztratí.
rasto
Dakujem pekne