V pondělí, když jsem přidávala recept na cizrnové blondies jsem vás urgovala, ať nevyléváte vodu z konzervy. Že vám ukážu, co s ní. A jak jsem slíbila, tak činím. Co taková veganská čokoládová pěna? Zní to zajímavě? A to ještě nevíte jak dobře to chutná. Představte si takový nadýchaný obláček obalený čokoládou. Tak přesně tak to chutná. 🙂
Klasická čokoládová pěna sestává z čokolády obohacené žloutky (někdy crème anglaise) a je nadlehčená šlehačkou a bílky ušlehanými do polotuha. Je jemná, krémová a z daných ingrediencí je asi jasné, že je opravdu, opravdu bohatá. Stačí pár lžiček a odfukujete. 🙂 Je to vynikající dezert, ale ne každý může či chce konzumovat syrové vejce a ne každý může či chce konzumovat mléčné výrobky. Proto je fajn mít alternativu. A tato veganská čokoládová pěna je opravdu víc než obstojná alternativa.
Základní ingrediencí této pěny, jak už asi tušíte z úvodu, je tekutina z konzervy s cizrnou, tzv. aquafaba. Je to už dlouho známý fakt (zejména mezi vegany a zastánci zdravé výživy), že tato tekutina se dá vyšlehat do sněhu připomínající sníh z bílků. Dají se tak nadlehčit korpusy a někdo z aquafaby dokonce peče makronky! Já se rozhodla vám ji představit tímto jednoduchým recept na čokoládovou pěnu. Protože myslím, že recepty s čokoládou jsou naprosto ideální, když zkoumáte nějakou novou ingredienci. 🙂
Aquafaba nemusí být jen z konzervy, je to i tekutina, ve které vaříte cizrnu (nebo jiné luštěniny), pokud používáte sušenou. Tekutina z čerstvě uvařených luštěnin má dokonce výhodu. Taková aquafaba totiž na rozdíl od té z konzervy není slaná. Pokud používáte aquafabu z konzervy, možná budete muset podle slanosti nálevu trochu upravit množství cukru tak, aby to sedělo vaším chutím.
Jediná nevýhoda tohoto receptu je, že se na spodku skleničky může trochu uvolňovat tekutina. V klasické čokoládové pěně plní roli přirozeného emulgátoru žloutek, to tady chybí. Pokud děláte pěnu jen pro sebe, tak to asi přežijete, pokud jí chcete někoho pohostit, můžete naspod dát piškot či sušenkové drobky, které tekutinu nasáknou a tento “problém” tak elegantně vyřešit. 🙂
Viděla jsem spoustu různých receptů na veganskou čokoládovou pěnu. Ve většina z nich se prostě zamíchala čokoláda do sněhu. To ale nefunguje úplně ideálně, protože tyto dva prvky mají naprosto odlišnou konzistenci. Čokoláda se tak může srazit a během míchání nejspíš přijdete o většinu objemu. A určitě nebudete mít takto krásně nadýchanou pěnu plnou malých bublinek, které vám tančí na jazyku.
Já na to šla trochu jinak (napodruhé, potom co se mi napoprvé stalo přesně to, co píšu výš). Z čokolády jsem si nejdřív vytvořila lehkou ganache a to tak, že jsem ji rozmíchala s mandlovým mlékem (pokud chcete bohatší chuť, požijte kokosové mléko). A teprve potom jsem do ní opatrně vmíchala sníh. Sníh do čokolády, ne naopak!
Takto mi pěna vyšla opravdu krásně. Jemná, nadýchaná, lehounká jako něžný polibek…
Až si příště budete dělat hummus nebo cizrnové blondies, tekutinu nevylévejte a vyzkoušejte tuto veganskou čokoládovou pěnu. Zažijete velmi příjemné překvapení. 😉
Veganská čokoládová pěna
Ingredience
- tekutina z 1 konzervy cizrny (aquafaba) asi 180-200ml
- 150 g kvalitní tmavé čokolády
- 75 g mandlového, lískoořechového nebo kokosového mléka
- 30 g cukru
- špetka mleté vanilky nebo pár kapek extraktu
- oříšky, drcené kakaové boby nebo strouhaná čokoláda na ozdobu
- sušenky či piškot na dno skleničky není nutné
Postup přípravy
- Čokoládu rozpusťte, mléko ohřejte a postupně vmíchejte k čokoládě, aby se vytvořila hladká emulze. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
- Aquafabu vložte do čisté odmaštěné mísy, přidejte cukr a vanilku a ručním šlehačem vyšlehejte do pevného sněhu (nebo použijte kuchyňský robot se šlehacím nádstavcem), trvá to minimálně 10 minut.
- Sníh opatrně, po třetinách vmíchejte k čokoládové směsi. Přelijte do misek či skleniček a vložte alespoň na 2 hodiny do lednice ztuhnout.
Markéta
Milá Eli,
Děkuji za tento recept. Mám na Tebe prosbu. Zkoušela jsem tuto pěnu zatím jen jednou podle jiného receptu. V něm se jen rozpustila čokoláda a smíchala s vyšlehanou pěnou. Pěnu jsem měla krásnou. Tuhou tak, že se dala mísa otočit i vzhůru a nic z ní nevypadlo. Bohužel po několika hodinách v lednici se pěna úplně zdrcla. A teď k jádru věci. Bylo to tím, že čokoláda nebyla “naředěná” mlékem nebo tím, že jsem kvůli alergii použila kvalitní čokoládu, ale bílou?
Děkuji za odpověď
elikatesy
Zdravím Markéto, pěna z aquafaby po pár hodinách trochu naspodu pustí vodu, píšu to už v textu, ale určitě by se neměla úplně zdrcnout. Pokud vám vadí i trochu tekutiny naspodu, můžete tam dát piškot či sušenkové drobky, ty tekutinu nasáknou. Když jsem pěnu zkoušela jen z čokolády (ne z ganache), tak jsem o většinu objemu přišla rovnou, proto radím spíše tento postup. Co se týče bílé čokolády, to vůbec netuším, v tomto receptu jsem ji nezkoušela, ale myslím, že když se z ní připraví ganache (rozmíchat s mlékem či smetanou), tak by to mělo fungovat. 🙂
Pavla
Děkuji za recept, pěna je výborná, ale napadlo mě, nezkoušela jste hmotu nalít na plech nebo do formy a upéct jako roládu nebo dort?
elikatesy
Dobrý den, ne nenapadlo, ale vím skoro určitě, že by to nefungovalo. 🙂 Aquafaba jako základ na veganský piškot by šla použít, ale určitě by se muselo přidat kakao/mouka nebo kombinace, aby to drželo.