Jak už jsem tady psala mockrát, léto je pro mě čas ovocných dezertů. A co je ten úplně nejlepší ovocný dezert vůbec? Správně, jsou to ovocné tartaletky. 🙂 Pro ovocné košíčky jsem měla slabost vždycky. Ani v dobách, kdy už má konzumace sladkého (zejména kupovaného) klesla na minimum jsem jim nedokázala odolat. A myslím, že nastal čas je připravit i na blog. Ovšem v trochu sofistikovanější verzi. 😉
Tartaletky se skládají z křehkého mandlového těsta, vanilkového cukrářského krému, ovocného cremeux a samozřejmě ovoce. Z počátku jsem uvažovala, že bych přidala ještě vrstvu ovocného compoté, ale jsem ráda, že jsem to neudělala. Takto byl totiž poměr sladkého hedvábného krému a kyselkavého ovoce zcela dokonalý. 🙂
Už to znáte, když připravujete nějakou “vyšší” cukrařinu, tak si práci raději rozdělte do víc dnů. Třeba můžete první den připravit cremeux, těsto a cukrářský krém a další den upéct tartaletky, cremeux potáhnout glazurou a dezert dokončit.
Pojďme si nyní jako vždy jednotlivé komponenty na tyto ovocné tartaletky trochu rozebrat. Nejprve cremeux a glazuru. Budete potřebovat pyré z lesních plodů. Můžete koupit od Ravifruit (má třeba Pastry.cz) nebo si jej připravit doma. Já tentokrát připravovala doma z mražené směsi lesního ovoce. Ovoce jsem chvíli povařila, pak promixovala a propasírovala. Hotové pyré jsem zvážila a přidala 10% cukru. S tímto množství cukru recept počítá. Glukózu a želatinu koupíte taky na Pastry.cz, želatinu používám stříbrnou Ewald. Cukrový sirup 1:1 znamená, že smícháte stejné množství cukru a vody a za občasného míchání zahříváte, dokud se cukr nerozpustí.
To by bylo k ingrediencím a teď pojďme k postupu. Není to nic složitého, vážně, cremeux je úplně jednoduché. Jen zahřejete cukrový sirup, v něm rozpustíte nabobtnalou želatinu, smícháte s ovocným pyré a pak vmícháte smetanu ušlehanou do měkkých špiček. Když vmícháváte smetanu, měla by ovocná směs mít kolem 30ºC.
Jakmile je cremeux hotové, nalijete jej do silikonové formy a zmrazíte. Glazuru lijete na zcela zmrazenou cremeux. Když cremeux vyloupnete z formičky, dejte jej pak ještě znovu na chvíli do mrazáku. Teplota glazury by měla být opět kolem 30ºC. Před tím než ji na dezert nalijete je potřeba z ní dostat maximum bublinek. To můžete udělat tyčákem (zejména pokud vlastníte Bamix), poklepáváním o linku nebo přecezením přes jemné sítko. Já mám raději, když mám glazury trochu víc, pracuje se tak líp a nemusím ji seškrabovat, znovu rozehřívat vyklepávat bublinky atd. Trochou glazury můžete vytřít vnitřek tartaletek. Pokud je vám líto zbytek glazury vyhodit, tak ji pak můžete trochu naředit, po ztuhnutí rozmixovat a použít jako džem.
Cukrářský krém je základ cukrařiny a už jsem tady o něm párkrát psala. Krém musíte při vaření stále míchat metličkou, aby se nepřipálil a nevytvořily se hrudky. A taky je potřeba krém pořádně provařit, aby nebyl cítit škrob. Pokud si nejste jistí, ochutnejte. Hotový cukrářský krém potáhněte fólií na dotek, aby neoschl a nevytvořil se škraloup. Po vychladnutí cukrářský krém zlehka promíchejte metličkou. Můžete přidat i trochu alkoholu, třeba pomerančového likéru nebo kvalitního rumu.
Křehké těsto připravuju na tartaletky drobenkovou metodou, protože těsto je pak pevnější. Drobenková metoda přípravy křehkého těsta znamená že suché ingredience a studené máslo zpracujete v drobenku a pak přidáte studené vejce (nebo jen žloutky) a rychle spojíte. Je opravdu důležité, aby máslo i vejce byly studené. Teplo a taky přílišné zpracování jsou nepřítelem křehkého těsta. Přílišné hnětení znamená tuhé těsto.
Já tartaletky vykládám tak, že nejdřív vyložím boky a pak až dna. Je to proto, že se mi nelíbí spoj, který jde vidět, když nejdřív vyložím dno a teprve potom boky. Ale krom estetična jde v podstatě jen o to, jak se vám líp pracuje. 🙂 Já nejdřív těsto vyválím a nakrájím si proužky. Těmi vyložím boky a oříznu. Proužky musí být stále studené, jen trochu změklé, aby se daly ohnout a nelámaly se. Zbytky těsta pak znovu vyválím, dám na chvíli ztuhnout a vykrojím kolečka o něco menší, než tartaletkové ráfky. Těmi vyložím dno. Množství těsta v tomto receptu vyjde dobře tak, abyste těsto nemuseli převalovat i potřetí, to nedělám ráda, protože pak může být právě už tužší. Raději zbylé těsto splácnu dohromady, nakrájím, upeču a schovám do mrazáku třeba na podklad na cheesecake. A nebo jen tak pro nenechavé ruce… 🙂
Používám perforované ráfky a airmat podložku. Doba pečení dost záleží na vaší troubě, já pořád svou novou troubu poznávám a zjišťuju, že často mé staré časy úplně nesedí. Tartaletky jsem tentokrát pekla na 160ºC horkovzduch 18 minut a pak ještě dopekla 4 minuty bez ráfků.
A v momentě, kdy máte vše nachystané přijde na řadu ta nejlepší část, sestavení. 🙂 Do tartaletek rozdělíte krém, na něj položíte oglazované cremeux (dejte jej ještě zmrazené, líp se s ním tak manipuluje) a pak ovoce. Tadá! Ovocné tartaletky par excellence jsou na světě. 🙂
Ovocné tartaletky
Potřebné vybavení
- 12 ráfků na tartaletky
- airmat podložka
- forma Silikomart SF005
- hladká zdobicí špička
Ingredience
Křehké těsto
- 250 g hladké mouky
- 85 g mandlové mouky
- 190 g másla
- 70 g moučkového cukru
- 50 g žloutků
Cukrářský krém
- 350 g mléka
- 80 g žloutků
- 50 g cukru krupice
- 25 g kukuřičného škrobu
- 10 g hladké mouky
- 1 vanilka
- 50 g másla
Cremeux z lesních plodů
- 115 g pyré z lesních plodů
- 40 g cukrového sirupu 1:1
- 1,5 plátku (3,75g) želatiny
- 75 g 33% smetany
Glazura
- 125 g pyré z lesních plodů
- 125 g cukrového sirupu 1:1
- 4 plátky (10g) želatiny
- 25 g glukózy
Na dokončení
- maliny, jahody, borůvky, ostružiny
- máta či mikrobylinky
Postup přípravy
- Přípravu si rozdělte do několika dní. Například můžete den předem připravit cremeux, těsto a cukrářský krém a další den tartaletky upéct, cremeux potáhnout a dezert dokončit.
- Na cremeux namočte želatinu do ledové vody. Cukrový sirup zahřejte, rozpusťte v něm vymačkanou želatinu, přidejte k pyré a promíchejte. Smetanu ušlehejte do měkkých špiček a když má ovocný základ zhruba 30°C, zlehka ji vmíchejte. Směs nalijte do formy SF005 a zarovnejte. Zamrazte přes noc.
- Na těsto smíchejte suché ingredience a promíchejte metličkou. Přidejte studené máslo nakrájené na kostičky. Prsy nebo v robotu s K-metlou zpracujte v drobenku. Přidejte žloutky a rychle zapracujte. Vyklopte na pracovní plochu a hranou dlaně několika tahy dopracujte. Zabalte do potravinářské fólie a uložte minimálně na hodinu do lednice.
- Těsto nechte chvíli změknout na lince a pak rozválejte na 3-4mm. Nakrájejte 12 proužků a vyložte boky tartaletek (pokud je to potřeba, těsto opět chvíli zchlaďte). Přebytečné těsto odkrojte. Zbytek těsta znovu rozválejte a vykrojte kolečka o něco menší, než jsou ráfky a dejte na chvíli vychladit. Ráfky položte na plech vyložený airmat podložkou. Vyložte dna tartaletek a zlehka k sobě dno a boky přitiskněte. Dejte alespoň hodinu vychladit nebo nechte před pečením zamrazit. Pečte na 160°C horkovzduch 18min a pak ještě dopečte bez ráfku 4 minuty nebo dozlatova.
- Na cukrářský krém vyškrábněte vanilku a dejte ji do rendlíku společně s mlékem. Zahřejte asi na 80°C. Mezitím v misce rozmíchejte žloutky s cukrem a přidejte škrob a mouku. Směs zalijte horkým mlékem a promíchejte. Vraťte do rendlíku a za stálého míchání metličkou uvařte hustý krém. Přidejte máslo. Směs přelijte do čisté misky a přikryjte potravinářskou fólií tak, aby se krému dotýkala. Nechte vychladnout. Před použitím krém prošlehejte metličkou nebo v robotu a přesuňte do cukrářského sáčku s hladkou zdobicí špičkou.
- Zmrzlé cremeux vyloupněte z formy, naskládejte na mřížku a vraťte do mrazničky. Připravte glazuru. Želatinu namočte do ledové vody. Cukrový sirup a glukózu zahřejte, přidejte vymačkanou želatinu a promíchejte. Přidejte pyré a promixujte tyčovým mixérem. Nechte zchladnout na 30°C a před poléváním se z glazury pokuste dostat maximum bublinek (tyčovým mixérem, poklepáváním nebo přecezením přes jemné sítko). Cremeux polijte glazurou.
- Tartaletky můžete vymazat zbytkem glazury a nechat zatuhnout v lednici. Pak tartaletky naplňte cukrářským krémem, do středu položte cremeux a dozdobte ovocem a bylinkami.
Jana
Dobry den, vase tartaletky vyzeraju skvele. Rada by som ich vyskusala, ale nemam silikonovu formu na cremeux. Myslite, ze by som ho mohla navrstvit na cukrarsky krem, dat zachladit a zaliat glazurou (netreba jej potom pripravit menej)? A aku konzistenciu ma pri servirovani glazura? Pytam sa, pretoze by som tartaletky chcela dozdobit ovocim ako vy, tak aby odtial neodpadli alebo co. Dakujem za pripadne rady. Vase recepty su krasne 🙂
elikatesy
Dobrý den, asi bych v tom případě glazuru vynechala úplně a dala jen cukrářský krém a na něj trochu cremeux. Samozřejmě pak není potřeba mrazit. Myslím, že by to mělo ovoce udržet. Jen se zamyslete, jak máte vysoké ráfky, jestli vám při plnění vanilkovým krémem i cremeux na ovoce vůbec zůstane místo. 🙂
Petra
Pěkný večer, Eli, prosím ta glukoza u té glazury je glukozový sirup?
Moc děkuji za zprávu, Petra
elikatesy
Ano 🙂
Petra
Pěkný večer, Eli, dnes jsem zkoušela tyto tartaletky a když jsem na cremeux nalila glazuru, tak je matná, čím to? a další dotaz, hodně mi ji zůstalo, myslíte, že vydrží 2 dny abych mohla případně polít další várku?
Moc děkuji za zprávu a přeji pěkný večer!
Petra
elikatesy
Dobrý den, Petro, glazura zmatní po nalití na zmrzlé cremeux, ale měla by se po rozmrazení znovu lesknout. Dva dny v lednici určitě vydrží. 🙂