Před pár lety, když jsem ještě pracovala v kanceláři, ale už jsem byla poměrně známá tím, že ráda (a prý i docela dobře) peču, se mě tehdy skorošéf zeptal “A Eliško, co vánočka? Tu byste nám neupekla?”. V duchu jsem se zděsila. Vánočku jsem nikdy dřív nepekla. U nás doma vánočku vždycky pekla babička a já se to od ní bůhvíproč nikdy nenaučila (teď mě to samozřejmě mrzí). Ale protože neumím přiznat, že něco neumím (malý hrdý beránek) a navíc to byl skorošéf, řekla jsem suverénně “Jasně, žádnej problém.” A tak jsem poprvé v životě vánočku upekla. 🙂
V duchu jsem se zděsila ne proto, že bych se bála kynutého těsta, kynuté těsto jsem už tehdy měla moc ráda. Trochu jsem se bála právě toho pletení, že to nebude hezký, vánočka se zhroutí a má pekařská pověst bude zničena. 🙂 Ale jako skoro všechno v kuchyni, chce to jen trochu cviku a zjistíte, že vlastně o nic nejde… Pletení jsem natrénovala na smotaných utěrkách a i napoprvé se to povedlo. Uf, má pekařská pověst zůstala zachována… 🙂
Těsto na vánočku je těžší kynuté těsto, obohacené o mléko, máslo a vejce. Díky tomu je vánočka krásně vláčná a hebká, ale také pomaleji a hůř kyne. Doporučuji nechat ji kynout přes noc v lednici, prospěje jí na chuti i struktuře. Zkuste tentokrát těsto připravit večer předem, ráno zlehka prohněťte a nechte znovu nakynout při pokojové teplotě, zhruba hodinu až dvě, podle toho, jak máte doma teplo. Pak vyválejte jednotlivé prameny a pleťte. 🙂
Když jsem letos vánočku pekla poprvé a fotila, zkoušela jsem ji ve dvou verzích, klasicky (tu vidíte na postupových fotkách) a podruhé napůl z celozrnné špaldovky (tu vidíte na fotce upečené vánočky). Mně osobně celozrnná chutnala víc, jednoduše proto, že mám celozrnné pečivo raději, má výraznější a plnější chuť. Ale není to nic “zdravějšího”, jde spíš o chuť a pokud celozrnnou mouku rádi nemáte, vánočku upečte klasicky. Další věc, kterou jsem vyzkoušela bylo přidání pomerančové kůry. A to mně naprosto nadchlo. Chuť je trošku netradiční, ale za mě takto vánočka chutná a rozhodně voní ještě líp.
Naopak jsem nedávala rozinky. A mám pro to několik důvodů. Když přidáte rozinky, tak se prameny vánočky hůř vyvalují a trhají se. Pokud jsou rozinky na povrchu, mají tendenci se připalovat. Ale hlavně, ještě nikdy jsem nezažila, že by někdo řekl: “Ach jo, v té vánočce nejsou rozinky? Zkazilas mi celé Vánoce…” Naopak jsem si všimla, že dost často se vydloubané rozinky najdou na okraji talíře… Pokud však u vás doma rozinky rádi máte, klidně je po prvním vykynutí přidejte. Nebo jimi proložte jednotlivá patra (tím se alespoň vyvarujete složitého válení pramenů a připalování vykukujících rozinek). A nezapomeňte je alespoň den předem namočit do rumu. 🙂
Ráda k vánočce připravuji sladká opilá másla. Třeba pomerančovo-brusinkové. Změklé máslo utřu s trochou moučkového cukru, pomerančové kůry a grand marnier a přidám nasekané brusinky. Nebo rumovo-rozinkové máslo, to se připravuje téměř stejně. Stejně tak skořicové či perníkové máslo (med, skořice nebo perníkové koření, rum dle chuti). Nebo můžete utřít máslo s jakýmkoliv oblíbeným sladkým likérem, třeba vaječňákem nebo Bayley’s. Možností je nepřeberné množství. Zkuste to, vaší štědrodenní snídani to dodá nový šmrnc. 😉
Vánočka
Ingredience
- 500 g hladké mouky nebo půl napůl s celozrnnou špaldovou
- 200 ml mléka
- 125 g cukru krupice
- 125 g másla
- 30 g droždí
- 2 žloutky
- 1 lžička vanilkového extraktu
- kůra z 1 citronu a 1 pomeranče
- špetka soli
- sekané mandle
- vejce na potření
Postup přípravy
- Všechny ingredience si z lednice vytáhněte hodinu až dvě předem. Připravte si kvásek. Polovinu mléka ohřejte zhruba na 35°C (když do něj ponoříte prst, nebude teplé ani studené), rozdrobte do něj droždí, přidejte špetku cukru a nechte na teplém místě vzejít, dokud se netvoří bublinky (trvá to asi 15minut). Mouku prosejte do mísy robotu, přidejte špetku soli a nastrouhanou kůru.
- Ve zbytku mléka rozmíchejte cukr, žloutky a vanilkový extrakt. Společně s kváskem přidejte k mouce a promíchejte. Přidejte velmi měkké máslo a na nejnižší rychlost míchejte v robotu s hnětacím hákem asi 8 minut. Těsto vytáhněte z robotu a finálně prohněťte v ruce, aby bylo krásně hladké a sametové. Vložte do mísy vymazané olejem, zlehka potřete těsto i na povrchu a vložte do lednice, kde těsto necháte přes noc kynou.
- Ráno těsto vytáhněte, prohněťte (pokud chcete, přidejte rozinky namočené v rumu) a nechte znovu hodinu až dvě kynout.
- Těsto zvažte a rozdělte na 8 dílů. Vyválejte bochánky, přikryjte a nechte 10 minut odpočívat. Jeden bochánek rozdělte napůl. Vyválejte 9 pramenů (7 silnějších a 2 tenčí).
- Ze čtyř pramenů upleťte spodní patro. Začněte od středu. Dva vnitřní prameny překřižte přes sebe a pak levý krajní pramen propleťte mezi všemi prameny.
- Pak opět vezměte pramen, který je na kraji nalevo a propleťte jej mezi všemi prameny. Pokračujte vždy odleva, dokud nedopletete jednu stranu. Konec zastrčte pod pletenec.
- Pramen otočte a opět odleva propleťte krajní pramen vždy mezi ostatními třemi.
- Pokračujte vždy propletením levého krajního pramenu mezi ostatními třemi. Konce zastrčte pod sebe.
- Ze třech dalších pramenů spleťte prostřední patro, jako klasický cop, jen doporučuju začít od středu. Nakonec ze dvou tenkých pramenů spleťte horní patro.
- Spodní patro přeneste na plech vyložený pečicím papírem, lehce zmáčkněte a usaďte na něj prostřední patro. Pokud chcete, prosypte rozinkami či mandlemi.
- Opět trochu stlačte a nahoru posaďte horní patro. Potřete žloutkem rozmíchaným s kapkou vody a špetkou soli a cukru. Posypte mandlemi. Před závěrečným kynutím to děláte proto, že když vejcem potíráte už vykynutou nebo nedej bože lehce překynutou vánočku, tak mnohem víc hrozí, že vám splaskne. Spíchněte pár špejlemi a hotovou vánočku nechte zhruba hodinu kynout, dokud nezvětší objem zhruba o třetinu.
- Troubu si včas předehřejte na 190°C (nepoužívejte horkovzduch). Vykynutou vánočku vložte do trouby, teplotu snižte na 165°C a pečte asi 45-55 minut. Pokud příliš tmavne (což je skoro vždycky), přikryjte ji alobalem.
- Upečenou vánočku přeneste na mřížku a nechte zcela vychladnout. Pokud chcete, pocukrujte.
Sam
Zdravím, kdybych udělal dvojitou dávku, vejdou se mi dvě na jeden plech? Jinak část mouky může být i polohrubá že?
elikatesy
Také zdravím. Dvě bych na plech nedávala, neměly by dost místa, nepekly by se rovnoměrně a nejspíš by se i slepily. Z této dávky je celkem velká vánočka. Pokud chcete dělat dvojitou dávku, doporučovala bych druhou půlku těsta nechat v lednici a upéct je postupně. Ano, část mouky (asi třetina) může být polohrubá. Hezké Vánoce. 🙂
Sam
Povedlo se opravdu výborně, nejlepší vánočka, jakou jsem dělal/jedl🙂.👍
elikatesy
Tak to jsem moc ráda, super. 🙂
Katarína
Ďakujem za super recept aj s postupom. Pletenie bolo nakoniec jednoduché a vyzerala krásne, teda kým išla do trúby. Trochu sa rozbehla, ale to na mojom nadšení nič nemení 😊
elikatesy
Super, jsem moc ráda, že se povedla a chutnala! 🙂
Kristýna
Dobrý den,
můžu se Vás zeptat na radu? Vyznáte se totiž v zásadách a principech pečení, krásně to vždycky popisujete.
Zajímalo by mě, čím to může být, že mi vánočka po upečení vždycky splaskne. Zkoušela jsem už několik receptů, vždycky je krásně vykynutá, v troubě naběhne do vysoka, ale po dopečení (a syrová není, zkouším špejlí a už se nic nelepí) se vyfoukne a skončí jako placka. Chuťově je vždycky skvělá, krásně “hňahňavá”, vláčná, nevysušená, ale ten vzhled mě mrzí.
Je to třeba moc řídkým těstem? Nebo přílišným nebo nedostatečným nakynutím? Pomalým nebo rychlým chladnutím po upečení (nechávám v pootevřené troubě, ale stejně splaskne)? Moc tuku v těstě (dávám na 500 g mouky 120 g – ještě trošku míň než Vy)? Moc cukru v těstě (na 500 g mouky 140 g cukru)?
Moc děkuju za Vaše rady, snad se mi jednou podaří tak hezky vysoká, jako je ta Vaše.
elikatesy
Dobrý den, placaté kynuté je většinou z překynutí. Může to být i příliš řídkým těstem, které je k překynutí i trochu náchylnější. Ale říkáte, že v troubě ještě roste, což by překynuté až tak moc nemělo. Chladnutí v troubě by nemělo být potřeba, pokud je dobře upečený. Já kynuté vždy rovnou vytáhnu a nechávám chladnout na mřížce. Ještě mě napadá, pokud se vám to stalo s více recepty, jestli třeba není nějaký problém v troubě… Obsah tuku je v pořádku, i množství cukru by mělo těsto zvládnout bez problémů. Ještě může být problém špatné množství droždí, ale když se vám to stalo s několika recepty, tak to v tom asi nebude… Asi bych zkusila těsto nechat kynout trochu míň (a první kynutí v míse můžete zkusit v lednici přes noc) a ověřit teplotu v troubě teploměrem. Dejte vědět, jestli přijdete na to, čím to bylo. 🙂