Kynuté těsto a ovocné moučníky, to jsou dva z mých oblíbených dezertů. A kynuté s ovocem? To je přece úplně nejlepší! 🙂 I když já kynuté a zejména to s ovocem neberu ani tak jako dezert, ale spíš jako snídani… Byť jsem ještě nedávno sdílela letní ovocné dezerty, je načase si přiznat, že léto už je nejspíš za námi. A čím se teď na začátku podzimu nejlépe zahřát? Samozřejmě pečením! Upečte si třeba kynutý švestkový koláč a dejte si jej s horkým čajem? Hned vám bude tepleji. 🙂
Kynuté prakticky vždy dělám částečně z celozrnné mouky. Za mě má tak těsto lepší, bohatější chuť. A samozřejmě je fajn i ta trocha vlákniny, co tím do moučníku vpašujete. 🙂 Příprava kynutého není složitá, ale je zde několik zásad, které se vyplatí dodržet.
Aby vám kynuté těsto dobře vykynulo, potřebujete droždí. To je asi jasné. 🙂 Já raději používám čerstvé droždí. Zkontrolujte datum spotřeby (prošlé droždí ztrácí sílu, případně nekyne vůbec). Pokud si chcete sílu droždí potvrdit, připravte kvásek. Teoreticky to není nutné, ale ověříte si, že droždí funguje, než ho přidáte ke všem ostatním surovinám. Při přípravě kvásku dejte velký pozor, aby mléko, v němž droždí rozmícháte bylo opravdu jen vlahé a ne horké. Vysoká teplota kvasinky zabije a máte po droždí. Do mléka jednoduše strčte prst. Necítíte nic? Super, mléko má zhruba okolo 35°, což je ideální.
V trošce mléka droždí rozmíchejte, přidejte špetičku cukru a nechte na teplém místě zhruba 10 minut vzejít (čas záleží na teplotě okolí). Pokud krásně bublá a objem se zněkolikanásobil, droždí je aktivní a můžete jej směle použít. Do mísy robotu dejte mouku a sůl a v mističce prošlehejte zbylé mléko, vejce a cukr. Tím si zajistíte, že se cukr hezky rozpustí už předem a lépe se do těsta zapracuje. Tekutinu a kvásek přidejte k mouce a na nízké otáčky zpracujte hákovým nástavcem. Ne jen tak hala bala, ale hezky do hladka. Já většinou základ těsta nechávám míchat zhruba 10 minut.
Teprve pak začnete přidávat máslo, ne rozblemcané nebo skoro rozpuštěné máslo. Ale máslo buď přímo z lednice nebo jen opravdu lehce povolené (můžete ho vytáhnout třeba ve chvíli, kdy začínáte těsto míchat). Je pak většinou potřeba robot několikrát zastavit a máslo ze stěn mísy seškrábnout zpět do těsta. Jakmile je máslo hezky zapracované a těsto hebké, máte hotovo. U těst s přídavkem celozrnné mouky se trochu hůř provádí okénkový test, ale zkusit to můžete. Já těsto po přidání másla míchám většinou na nejnižší otáčky ještě asi 12-15 minut.
Těsto většinou nechám zhruba hodinu kynout na lince, pak vytlačím vzduch, potřu olejem, přikryju koupací čepicí a uložím přes noc do lednice. Lednicové kynuté není nutné, ale těstu prospěje a navíc jste pak časově flexibilní. 🙂 Den předem připravuji i drobenku a další den mě tak čeká jen nakrájení ovoce, vyválení těsta a pečení.
Švestky jsou podle mě jeden z druhů ovoce, co lépe chutnají tepelně upravené. A tento kynutý švestkový koláč je toho důkazem. Ostatně, mám už na blogu několik švestkových receptů. Zkuste třeba i tyhle jednotlivé koláče. A nebo třeba tento koláč. Nebo tento. 🙂
P.S. Kynuté moučníky jsou samozřejmě nejlepší čerstvé, ale pokud vám tento koláč náhodou zbyde, což asi zbyde, uchovávejte jej v lednici. Ovocné koláče v pokojové teplotě poměrně rychle kvasí. Před podáváním nechte dojít pokojové teploty nebo jej vložte na chvíli do trouby rozehřáté na 100°C.
Kynutý švestkový koláč
Ingredience
Kynuté těsto
- 400 g hladké mouky
- 200 g celozrnné špaldové mouky
- 280 g mléka
- 2 vejce
- 150 g krupicového cukru
- 30 g čerstvého droždí
- 170 g másla
- sůl
- kůra z 1 bio citronu
Náplň
- 1-1,5 kg švestek
Drobenka
- 180 g celozrnné špaldové mouky
- 120 g másla
- 120 g moučkového cukru
- 50 g mandlových plátků
- vanilka
Postup přípravy
- Nejdřív si připravte kynuté těsto. Mléko ohřejte zhruba na 35°C. V trošce mléka rozmíchejte droždí a špetku cukru a dejte na teplé místo vzejít. V míse robotu smíchejte obě mouky a sůl. V misce prošlehejte zbytek mléka, vejce a cukr.
- K mouce vlijte kvásek, mléko s vejci a cukrem a přidejte citronovou kůru. Na pomalé otáčky zpracujte do hladka, zhruba 10 minut. Pak postupně přidejte studené máslo nakrájené na kostičky a vypracujte hladké těsto (zhruba 10-15 minut na pomalé otáčky). Robot dle potřeby zastavujte a máslo seškrábněte ze stěn mísy.
- Hotové těsto přikryjte a nechte zhruba hodinu kynout. Pak vytlačte vzduch, zabalte do bochánku, potřete olejem, dejte do mísy, přikryjte a nechte v lednici do dalšího dne.
- Na drobenku špičkami prstů zpracujte změklé máslo, mouku, cukr a vanilku do sypké drobenky. Přidejte mandlové plátky. Švestky omyjte, rozpulte a vypeckujte.
- Těsto rozválejte do obdélníku. Plech klasické velikosti vyložte pečicím papírem nebo důkladně vymažte a vysypte moukou a přeneste na něj těsto. Prsty roztlačte do všech stran. Těsto poklaďte švestkami řezem nahoru (pokud chcete použít víc švestek, nakrájejte je na čtvrtiny) a posypte drobenkou. Přikryjte a nechte ještě zhruba půl hodiny až hodinu dokynout.
- Vložte do trouby rozpálené na 180°C a pečte asi 35-40 minut.
Napsat komentář