Paella je skvělé jídlo z jednoho hrnce. Kdesi jsem četla, že je to španělská verze risotta, ale myslím, že ani Španělové ani Italové by z takového popisu radost neměli. Paellu mnoho cizinců vnímá jako španělský národní pokrm. V samotném Španělsku je to ale regionální pokrm z oblasti Valencie. Existuje v nekonečném množství variací a může obsahovat maso (zejména kuřecí a králičí), ryby či mořské plody, hlemýždě, chorizo, fazole a nejrůznější zeleninu. Má nejoblíbenější je paella s mořskými plody a právě tu si dnes připravíme.
Název paella vychází ze speciální pánve “paellera”, ve které se paella tradičně vaří. Tu máme v kredenci jen málokdo, proto prostě použijte tu největší pánev, jakou doma najdete. Správná paella má být zespodu lehce přichytlá, což na teflonu samozřejmě nedocílíte. Ideální je proto spíš klasická těžká pánev. Dřív jsme u nás doma dělávali paellu docela často, ale poslední dobou ani moc ne. Myslím, že od té doby, co se nám rozbila obrovská elektrická pánev, na které jsme ji vždy připravovali. Tak jsem si řekla, že je třeba to napravit. Paella s mořskými plody má totiž vždy úspěch. Sice ji mnoho z nás má spojeno s létem a dovolenou, ale rajčata v plechovce a mražený hrášek léto ani zimu neznají, stejně jako po celý rok stejná červená paprika.
Mám nejraději jednoduché kombinace, zvolila jsem proto variaci s krevetami, slávkami a chorizem (mít doma kalamáry, přidám i ty). Drobná rada ohledně krevet. V našich podmínkách nikdy nekupujte tzv. čerstvé, vždy si kupte zmražené. Když se pořádně podíváte na balení, všechny “čerstvé” krevety jsou vlastně rozmražené. Krevety se kazí opravdu mimořádně rychle. Nebylo by ani možné je tak daleko dopravit bez zmražení. A proč kupovat něco, co bylo zmražené a jen to za nás rozmrazili? To raději kupte rovnou zmražené a rozmrazte si je sami…
Jsou dva možné způsoby, jak ryby a mořské plody v paelle připravit. Jedna možnost je zvlášť na pánvi či na páře. Druhá možnost je, přidat mořské plody ke konci vaření, přiklopit pokličkou a nechat uvařit spodním teplem a párou. Já to tak preferuju, ale pokud nevěříte svému načasování, klidně je připravte předem.
Do dobré paelly, stejně jako do dobrého risotta, patří dobrý vývar, pokud by ale absence vývaru bylo to jediné, co stojí mezi vámi a paellou, přivřete oči a připravte si ji i tak, jen s vodou (ale pšš, nikomu to neříkejte). Hlavně prosím nepoužívejte kostku, to už je vážně lepší ta voda.
Paella s mořskými plody
Ingredience
- 1 cibule
- 2 papriky nejlépe červená a žlutá
- 1 plechovka sekaných rajčat
- 100 g choriza
- 300 g kulatozrnné rýže
- 1 sklenka suchého bílého vína
- 16 velkých krevet
- 16 slávek
- 100 g mraženého hrášku
- 2 stroužky česneku
- špetka šafránu
- 1/2 lžičky uzené papriky
- rybí či zeleninový vývar na podlití
- olivový olej, sůl, pepř
Postup přípravy
- Nejdříve si připravte zeleninu, abyste ji měli pěkně po ruce. Cibuli nakrájejte najemno a papriku nahrubo. Česnek nadrťte. Nakrájejte si i chorizo. Podélně jej rozkrojte na čtyři díly a pak asi na centimetrové kousky.
- Na velké pánvi zlehka rozehřejte asi lžíci či dvě olivového oleje. Vsypte cibuli, plamen ztlumte na minimum a nechte cibulku zesklovatět (můžete trošku posolit a přiklopit pokličkou, aby to šlo rychleji). Přidejte nakrájenou papriku a chorizo, trošku zvyšte plamen a společně několik minut orestujte. Přidejte česnek a restujte ještě minutu. Zasypte uzenou paprikou, zamíchejte a přilijte víno. Nechte zredukovat asi na polovinu.
- Vsypte rýži, přilijte plechovku rajčat a jednu a půl plechovky vývaru či vody. Zamíchejte a přiveďte k varu. Ztlumte, aby rýže jen zlehka probublávala a vařte asi 15 minut, dokud rýže nebude téměř hotová. Sem tam promíchejte.
- Do rýže vyskládejte krevety a slávky, přiklopte a vařte 3-4 minuty, dokud se slávky neotevřou a krevety nezrůžoví. Vsypte hrášek, přiklopte a ještě minutu prohřejte.
- Podávejte s citronem a nasekanou petrželkou.
Pan Jan
Á tady už jsem byl. Dobrou noc milovaná Eliško, i když jak tě znám, ty už pětapůl hodiny spíš, tož tichučko a sladké sny
elikatesy
Můj spánkový režim je zcela rozbourán, Honzi. Měsíc a půl vstávání o čtvrt na pět (celkový spánek většinou 5, max. 6 hodin) do cukrárny a teď z restaurace zase chodím domů až okolo půlnoci. A ve volné dny chodím do víru velkoměsta, tak se taky nevyspím… 🙂