Jednou z věcí, které jsem během života v Londýně totálně propadla jsou scones s clotted cream a džemem a černému čaji s mlékem. Je to zvláštní. Ač normálně nepiju černý čaj a ani do kávy si mléko nedávám, v Londýně jsem “milky tea” pila prakticky denně. Ani scones jsem ze začátku příliš nechápala. Nevzhledný hrbolatý bochánek namazaný smetanou a džemem? Co na tom jako může být? Ale věřte mi, tato jednoduchá dobrota je jako sama Británie. Na první pohled možná nuda, ale přitom je hřejivá, útulná a dýchá pohodou. Asi jako když se v neděli odpoledne doma stulíte pod deku s knížkou a horkým čajem, zatímco za okny bubnuje déšť.
Jsem v životě vděčná za spoustu věcí. Za drobnosti jako je procházka kolem řeky, výhled na Prahu z Letenských sadů, za vůni ranní kávy, za čerstvě povlečenou postel, novou knížku nebo třeba za salát, který si připravím po nákupu na sobotních trzích na Náplavce. Ale pak jsou tu i velké věci a zážitky. A jednou z věcí, za které jsem obrovsky vděčná je právě čas strávený na Cordon Bleu v Londýně. Poprvé jsem se do Londýna podívala téměř před patnácti lety a už při první návštěvě mě Londýn naprosto uchvátil. A postupně mi došlo, že to není jen město samotné, ale vůbec britská povaha, humor a zvyky, které jsou mi tak blízké.
Přečetla jsem o Británii a Britech spoustu knížek, viděla spoustu filmů a taky jsem mimojiné vystudovala anglistiku, kde se k mým nejoblíbenějším předmětům řadily hodiny zabývající se britským životem a kulturou. Ale člověk toho může přečíst kolik chce, nad osobní zkušenost zkrátka. A proto mě moc bavilo pozorovat, jací jsou Britové a konkrétně Londýňané naživo. Všechno, co jsem o nich vypozorovala si můžete připomenout v tomto starém článku. 🙂 Občas na mě přijde nostalgie a Londýn mi strašně chybí. V takových chvílích vymýšlím, jak si jej připomenout. A tak si třeba upeču scones.
Scones s clotted cream a džemem a čaj s mlékem jsou nedílnou součástí “afternoon tea”, odpoledního čaje, který má i v dnešní době v britských životech a srdcích své nezaměnitelné místo.Odpolední čaj může být velmi bohatý, obsahovat nepřeberné množství sendvičů, kanapek a rafinovaných dezertů a krom čaje i sklenku bublinek. 😉 V nóbl hotelech jako Savoy či Claridge’s za “high tea” zaplatíte i 60 až 80 liber za osobu. V Devonu a Cornwallu se tradičnímu odpolednímu čaji říká “cream tea” a podávají se při něm pouze scones s clotted cream a džemem, případně i jeden či dva sendviče a samozřejmě čaj. High tea si doma asi nepřipravíte, zato cream tea zvládnete levou zadní.
Scones jsou většinou lehce sladké, ale mohou být i slané, třeba sýrové. Klasické sladké scones mohou být “plain”, tedy bez ničeho nebo “fruity”, s rozinkami nebo jiným sušeným ovocem. Téměř vždy se podávají s clotted cream a džemem, nejčastěji jahodovým. Mezi Devoňany a Cornwallany panuje spor o to, jestli mazat první džem či clotted cream. V Devonu první mažou smetanu, v Cornwallu džem. Vím, závažná životní otázka! Já osobně mám nejraději plain scones s jahodovým džemem a první mažu clotted cream. Jinak by mi zkrátka nechutnaly. 🙂
V tomto receptu jsem na scones použila celozrnnou špaldovou mouku, jednoduše proto, že mám celozrnné pečivo raději. Kvůli chuti i struktuře. Pokud na celozrnné pečivo nejste zvyklí, zkuste použít špaldovou mouku půl na půl s hladkou. Jelikož je sezóna jahod, uvařila jsem si rychlý čerstvý džem. Ovoce si v něm zachovává více živin a navíc je v něm jen minimum přidaného cukru. Hustý je nikoliv díky cukru či dlouhému vaření, ale díky použití agaru a chia semínek. Takový džem ale samozřejmě nevydrží rok ve spíži, vydrží maximálně týden v lednici. Když je sezóna, připravuji si jej moc ráda z jahod, borůvek či meruněk a přidávám ráno do kaše nebo jogurtu. A i když není sezóna, dá se připravit z mraženého ovoce. Doporučuju vyzkoušet, zejména pokud jsou pro vás klasické džemy příliš sladké.
V Británii se scones podávají s clotted cream. Znáte? Je to velmi tučný krém z pařené smetany, tradiční výrobek cornwalských a devonských farmářů. Je mírně nasládlý, jemný a až nesmyslně lahodný. U nás jsem na clotted cream narazila jen v Marks&Spencer. Dá se sice připravit i doma, na internetu najdete spoustu návodů, ale příprava je dost zdlouhavá a potřebujete extra tučnou smetanu bez přidaných stabilizátorů. Tu sehnat je ale skoro stejně náročné jako sehnat samotné clotted cream. Pokud máte cestu kolem Marks&Spencer, určitě si clotted cream kupte, budete nadšení. Ale pokud ne, nezoufejte a nahraďte jej dobrým mascarpone. Pravověrní Britové by to sice považovali téměř za svatokrádež, ale pšt, já si myslím, že je to celkem důstojná náhrada.
Tak neváhejte a zkuste si někdy v neděli odpoledne připravit cream tea. Ideální je třeba taková upršená neděle, jaká byla včera. Upečte scones, pozvěte pár přátel či rodinu, připravte čaj s mlékem a udělejte si pravou britskou pohodu. A pokud se chcete přece jen přiblížit k high tea, jednoduše přidejte tu sklenku bublinek. A je to. 🙂
Špaldové scones s čerstvým jahodovým džemem
Ingredience
Scones
- 450 g celozrnné špaldové mouky
- 1,5 lžičky kypřicího prášku
- 0,5 lžičky jedlé sody
- 100 g másla
- 50 g jemného třtinového cukru
- 250 g podmáslí
Džem
- 500 g jahod čerstvých či mražených
- 50 g javorového sirupu, medu či agáve sirupu
- šťáva z poloviny citronu
- 1 lžička agaru
- 2 lžíce chia semínek
- špetka soli
- půl lusku vanilky
K podávání
- clotted cream nebo mascarpone
Postup přípravy
- Začněte přípravou džemu, ideálně den předem. Jahody omyjte, odkrojte stopky a nakrájejte na větší kousky. Vložte do rendlíku, přidejte vybrané sladidlo, citronovou šťávu, vanilku (vyškráblá semínka i lusk) a sůl a přiveďte k varu. Ztlumte na mírný var a vařte asi 5 minut, dokud jahody nezměknou. Přidejte agar a znovu přiveďte k varu. Odstavte, přidejte chia semínka a přelijte do čisté, horkou vodou vymyté misky či skleničky. Přikryjte a nechte zcela vychladnout.
- Na scones si připravte veškeré ingredience, kulaté vykrajovátko o průměru 6cm, plech vyložte pečicím papírem a troubu rozpalte na 200°C (horkovzduch 180°C). Mouku prosijte do velké mísy, přidejte kypřicí prášek, jedlou sodu, sůl a cukr a promíchejte. Přidejte máslo nakrájené na malé kostičky a špičkami prstů zpracujte v drobenku připomínající vlhký písek. Přilejte podmáslí a nožem promíchejte. Vyklopte na pracovní plochu a několika rychlými pohyby těsto zpracujte dohromady. Scones se nesmí hníst, hotové bochánky by pak byly tuhé. Těsto nemusí být vyloženě hladké, pouze musí držet pohromadě, takže si nedělejte starosti pokud vypadá poněkud neupraveně. Vyválejte na tloušťku 4cm a vykrojte kolečka. Zbytek těsta spojte dohromady, ale opět jen opatrně a příliš nehněťte. Znovu vyválejte a vykrojte. Mělo by vám vyjít zhruba 10-12 bochánků. Poskládejte je na plech, vložte do trouby a pečte asi 12 minut, dokud nejsou na povrchu zlatavé.
- Hotové scones přesuňte na mřížku, nechte trošku vychladnout a podávejte s clotted cream či mascarpone, džemem a samozřejmě s čajem, nejlépe černým s mlékem. Scones jsou nejlepší v den upečení, nejlépe ještě teplé, ale vydrží i do druhého dne, jen je pak chvíli prohřejte v troubě.
Napsat komentář