• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Elikatesy

Instagram
  • Recepty
    • Kynuté a plundrové těsto
    • Odpalované a listové těsto
    • Tartaletky a koláče z křehkého těsta
    • Koláče, řezy, bábovky
    • Dorty, cupcaky a cheesecaky
    • Mousse dezerty
    • Muffiny a rychlé chlebíčky
    • Sušenky, cukroví a drobné sladkosti
    • Vegan a raw
    • Chleba a slané pečení
    • Zelenina a slané recepty
    • Základy
  • Zdravá strava
  • Londýn & Cordon Bleu
    • Basic
    • Intermediate
    • Superior
    • Londýn
  • Slovníček
  • O mně
  • Kontakt

Makronky

7 července, 2021 od elikatesy

Makronky. To je tak trochu vyšší dívčí. Jejich příprava totiž vyžaduje několik důležitých kroků, které nesmíte zanedbat a taky trochu cviku a zkušené oko. Ale to by vás určitě nemělo odradit. Krom mandlí nejsou potřebné suroviny zas až tak drahé a ani časově nejsou nijak náročné. Takže se prostě pusťte do trénování a věřte, že dřív či později to vychytáte a určitě se povedou. 🙂 Receptů je na internetu sice spousta, já mám tady pro vás ovšem nejen recept, ale především spoustu tipů na co si dát pozor a co obzvlášť pohlídat. A jako bonus inspiraci k plnění a zdobení. 🙂 Tak se do nich pojďme společně pustit.

makronky

Co budete na makronky potřebovat?

Makronkové skořápky nejsou náročné na suroviny. Potřebujete jen bílky, cukr a mandle. Podrobně si o ingrediencích řekneme níže v komentáři k postupu. Co se vybavení týče, rozhodně doporučuju stolní mixér, ideálně s kovovou mísou (ale poslouží i ruční šlehač a velká kovová mísa). Pak malý rendlík, nejlépe z nerezu a s hubičkou (já mám tento), kuchyňský teploměr, gumovou stěrku, cukrářský pytlík a hladkou trezírovací špičku (vel. 8-10).

Budou se hodit i silikonové podložky. Pečicí papír se vlní a není pevný, ale pokud není zbytí, zvládnete to i s ním. Když tak jej k plechu přichyťte magnety nebo přilepte trochou makronkového těsta . Silikonové podložky nejsou nejlevnější, ale pokud pečete častěji, určitě se vyplatí je pořídit. Hodí se na jakékoliv sušenky či pusinky, ale i piškotové pláty, které jsou pak krásně rovné a nemají “varhánky”. Můžete koupit dokonce i s naznačenými tvary makronek. Tato je sice velká, ale klidně ji můžete rozstřihnout. Můžete vyzkoušet i teflonové podložky, třeba z Orionu. Já s nimi zkušenost nemám, protože mi silikonové fungují velmi dobře. Jak silikonové, tak teflonové podložky by měly být důkladně očištěné a odmaštěné. A k podložkám potřebujete samozřejmě taky co nejrovnější plechy. Mně se nejlíp osvědčily plechy bez okrajů. Někdo peče na klasickém plechu, který obrátí. Okraje totiž mohou bránit v optimálním proudění tepla.

Jak na to?

Tak a teď už pojďme na postup. Moje první rada ohledně makronek zní: připravte je z italského sněhu. Že vám to nic neříká? Nevadí, to napravíme. Sněhu neboli meringu jsou tři druhy. Francouzský, švýcarský a italský. Makronky se dají připravit ze všech, ovšem z italského sněhu je výsledek nejspolehlivější. Francouzský je klasický, “studený” sníh, ten co připravujete třeba na odlehčení dortových korpusů či bábovky. Výhoda je jednoduchost přípravy, nevýhoda pak nestabilita. Tento sníh brzy po přípravě spadne a je velmi snadné jej nedošlehat či přešlehat. Vychytat správně vyšlehaný francouzský sníh chce opravdu zkušené oko. Navíc je mnohem citlivější na teplotu v troubě a vůbec na okolním prostředí (např. vlhkost vzduchu). Makronky z francouzského sněhu samozřejmě jdou, ale pokud s makronkami začínáte, tato nejjednodušší metoda se může ukázat trochu jako past.

Švýcarský sníh se připravuje tak, že bílky smícháte s cukrem, směs nahřejete asi na 50ºC (dokud se cukr zcela nerozpustí) a pak vyšleháte. Používá se třeba na švýcarský máslový krém, ale je skvělý i na pusinky či pavlovy. Švýcarský sníh je o poznání stabilnější než francouzský, ale ještě o něco stabilnější je sníh italský.

Italský sníh se připravuje šleháním bílků, do kterých nalijete horký cukrový sirup (v případě makronek na teplotu 118ºC) a pak vyšleháte do pevného studeného sněhu. Tento sníh se skoro nedá nedošlehat či přešlehat, je velmi stabilní a makronky se z něj povedou prakticky vždy (pokud tedy nepokazíte macaronage a nejste úplně mimo s nastavením trouby). Krom toho, že se nemusíte až tak moc starat o stav sněhu, má italský sníh ještě jednu výhodu. Makronky z italského sněhu nemusí zasychat a můžete je péct rovnou po nastříkání na plech.

Někde se dočtete, že na makronky se musí použít pouze bílky, které jsou tekuté, čehož dosáhnete tak, že je necháte několik dnů odležet v lednici. Hraje to možná trochu roli u francouzského sněhu, ale všechny makronky se povedou i z čerstvých bílků. Ty italské stoprocentně. Pokud však máte možnost, pořiďte si pasterované bílky. Seženete je třeba v Makru. To že musíte bílky šlehat ve zcela čisté a odmaštěné míse vám snad ani říkat nemusím. 🙂

Takže. Je příprava italského sněhu nutná, aby se makronky povedly? Ne, není. Makronky připravíte i z francouzského nebo švýcarského sněhu. Ale z italského sněhu se povedou nejspíš, můžete mít jakékoliv bílky, nemusíte být tak úzkostlivý ohledně stavu sněhu nebo počasí. A taky makronky nemusíte nechat zasychat. Na to, že je francouzská metoda poněkud nespolehlivá, se můžete podívat i tady, ve článku ze školy, kde se francouzské makronky nepovedly ani profi francouzskému chefovi (na vině byla trouba).

To bychom měli sníh, teď si pojďme říct něco k mandlím. Můžete použít celé loupané mandle, ale práci vám dost ulehčí mandlová mouka. Mandlovou mouku už dnes koupíte prakticky všude, ale vyplatí se ji koupit ve větším balení. Zvlášť pokud se chystáte trénovat makronky. 🙂 Mrkněte třeba tady, tu používám já. Koupená mandlová mouka je sice jemná, ale často ne dost jemná. Hrubší kousky se negativně podepíšou na struktuře a makronky můžou prasknou. Vyplatí se proto mandlovou mouku ještě promixovat. Ale nemixujte ji samotnou, to by se mohlo stát, že skončíte s mandlovým máslem. Mandle promixujte s moučkovým cukrem, tak budou v bezpečí. Pak je prosejte přes jemné síto, a je to! Mandle jsou připraveny.

Pokud chcete, můžete část nebo všechny mandle nahradit i jinými jemně mletými ořechy (pistácie, lískáče, kešu, vlašské,…), případně můžete do těsta přidat trochu kakaa a ubrat malou část ořechů (pro dávku v receptu asi 20g).

Takže. Musíte použít mandlovou mouku? Ne, můžete použít celé loupané mandle nebo i jakékoliv jiné ořechy. Musí být ořechy jemně namleté? Ano, rozhodně. Musíte je prosévat? Pokud jste si jistí, že jsou dokonale namleté, tak nemusíte. Ale upřímně? Jak jinak si můžete být jistí, než že je prosejete. Já rozhodně hlasuju pro prosévání, protože odstraníte i všechny případné hrudky a nemusíte je pak rozbíjet ve sněhu.

Pokud se rozhodnete makronky barvit, použijte gelové barvivo, např. značky Wilton nebo Progel. Jde použít i práškové barvivo, to ale případně rozpusťte v bílcích, které do těsta přidáváte (můžete i promixovat). Gelové barvivo přidejte do hotového sněhu před přidáním mandlí. Barva po upečení lehce zmatní a trošku ztmavne, ale nijak výrazně nevybledne. Makronky jsou sice svými barevnými variacemi typické, ale pokud nechcete, barvit je nemusíte. Co si budeme povídat, umělé barvivo není zrovna zdravá potravina. I bílé skořápky vypadají pěkně, určitě na vanilkové, kokosové, karamelové, ale i ovocné makronky. Samozřejmě kakaové makronky stačí obarvit jen kakaem.

Můžete zkusit experimentovat i s přírodními barvami, např. matcha čajem, spirulinou, kurkumou, ibiškovým práškem nebo práškem z lyofilizovaného ovocem. Ale opatrně, tyto přísady přece jen mohou přidat nežádoucí příchuť a pokud jich přidáte příliš, mohou výrazně ovlivnit konzistenci těsta. Taky s nimi nikdy nedosáhnete tak sytých tónů jako u umělých barviv a po upečení mohou tón dokonce zcela změnit.

EDIT 2022:

Poslední dobou jsem si právě makronky barvené přírodně oblíbila. Na této fotce jsou makronky barvené kurkumou, matchou a kakaem s kořením.

Takže. Máte italský sníh vyšlehaný do pevných špiček, máte jemně namleté prosáté mandle a teď nastává klíčový krok. Macaronage. Tedy vymíchání makronkového těsta. Mandle s moučkovým cukrem do sněhu vmíchejte na třikrát, bude to tak snazší. Jakmile jsou všechny mandle zapracované, přidejte postupně 2-3 lžíce bílků a pak míchejte a míchejte, dokud těsto nezřídne tak, aby s ním bylo možné stěrkou vykreslit osmičku. Zároveň ale těsto nemíchejte divoce a nenadzdvíhávejte, to byste jej ještě provzdušnili. Naopak, spíše jej otírejte o stěny mísy, abyste z něj vyhnali vzduchové bubliny. Pokud vám to z popisu není úplně jasné, zadejte si do YouTube “macaronage” a mrkněte na nějaké video.

Je potřeba správná technika, ale taky vystihnout správný okamžik. Správný moment je tehdy, když těsto teče jako láva a dá se jím vykreslit hezká osmička.

Když je těsto příliš husté, tak se nedá dobře stříkat, na makronkách se tvoří špičky a mají nepravidelný tvar. A dost možná prasknou. Když je těsto naopak vymíchané příliš, je řídké, tvary se roztékají a jsou nepravidelné. A dost možná prasknou. 🙂

A víte kdy makronky prasknou skoro určitě? Když z nich na plechu nevyženete maximum vzduchových bublin. S plechem je zkrátka potřeba několikrát pořádně prásknout o linku. Pokud uvidíte nějaké neprasklé bublinky na povrchu, můžete je i propíchnout jehlou či párátkem. Vyhnání bublinek je pro hladký povrch makronek opravdu klíčové.

Takže. Je nutná perfektní macaronage? Rozhodně! Je nutné z makronek vyhnat vzduch? O tom nepochybujte!

Tak tedy máme 1) dostatečně vyšlehaný stabilní sníh, 2) jemně namleté a prosáté mandle, 3) perfektní macaronage a 4) správně nastříkané a vymlácené makronky. Tak teď už se to musí povést, ne? Je to velmi pravděpodobné. Ale zbývá ještě jeden poslední bod. Teplota v troubě a čas pečení. U mě funguje teplota 140ºC a asi 18-20 minut, ale možná to ve vaší troubě bude jinak, někde v rozmezí 130º až 160ºC, čas mezi 12 a 25minutami. Pokud už tmavnou, ale stále nejsou hotové (nejdou od podložky), teplotu máte příliš vysokou.

EDIT 2022:

Teplotu můžete i kombinovat. Po mnoha dalších pokusech mi jako nejlepší teplota vyšla 5min na 160°C a pak dalších 7-8minut na 145°C. Zejména to pomohlo na občasnou dutost, makronky pečené na vyšší teplotu duté nebývají. 

Já kvůli tomuto článku vyzkoušela víc teplot a časů a pozic v troubě a rozdíly byly velké. Správně upečená makronka je hladká (vysoká teplota může znamenat prasklé makronky), jde odlepit z podložky (pokud nejde, není dopečená), nezhnědla (vysoká teplota nebo příliš dlouhé pečení) a není dutá (to je většinou znak nedopečených nebo na špatnou teplotu pečených makronek).

Možná se i stane, že bude pár makronek na plechu prasklých (většinou u okraje plechu), protože vám trouba peče nerovnoměrně a u krajů je teplota vyšší. Pokud se to opakuje u každého plechu, tak místo, kde vám makronky praskají zkrátka vynechejte a makronky tam nestříkejte. Taky doporučuju troubu rozehřát v dostatečném předstihu, někdy může termostat hlásit dosažení teploty, ale teplota je přitom dostatečná pouze v jedné části trouby. Raději troubu rozhřívejte ještě alespoň 20minut po ohlášení dosažení teploty.

Peču na horní dolní ohřev, někdo peče na horkovzduch. Můžete to samozřejmě vyzkoušet, já to zkusila a všechny popraskaly. Možná kdybych experimentovala s teplotou, tak se někam dopracuju, ale i bez toho jsem na tento článek obětovala celkem dost plechů. 😀 Při dalších pokusech s horkovzduchem jsem měla všechny makronky nakloněné. 🙂 Takže peču na horní dolní. Na horní a dolní ohřev pečte vždy jen jeden plech ve střední pozici.

Abychom to shrnuli. Italský sníh není nutný, ale rozhodně se vám makronky povedou spíš. Staré bílky nejsou nutné (a nejlepší je koupit pasterované). Jemně namleté mandle jsou nutné, prosívání ne, ale velmi to doporučuju. Správná macaronage je nutná. Vyhnání vzduchových bublin je nutné. Zasychání makronek je v případě italské metody zcela zbytečné. Vychytat čas a teplotu pečení je nutné, zejména pokud chcete opravdu dokonalý výsledek. Někdy se dočtete, že makronky nemá smysl péct, když venku prší. Není to tak, dají se upéct za jakéhokoliv počasí. 🙂

Nejčastější problémy

Jak vidíte, je dost podmínek, které musíte splnit, aby se makronky povedly. Když nějakou z nich zanedbáte, velmi pravděpodobně skončíte s ne úplně dokonalými nebo dokonce úplně nepovedenými makronkami. Může to vypadat nějak takto:

Popraskané makronky jsou asi nejčastějším problémem a mohou mít různé příčiny. Hrubé mandle, nedostatečná nebo naopak přehnaná macaronage, vzduchové bublinky v těstě nebo špatná teplota v troubě. Pokud je těsto nedomíchané a příliš husté, makronkám zůstává po nastříkání nahoře “ocásek”, mají ošklivý tvar a nebo prasknou. Pokud jsou přemíchané, roztékají se, mají nepravidelný tvar, nevyběhnou a nebo prasknou. Taky ani v jednom případě nebudou mít hezkou nožku (pokud vůbec nějakou).

Makronky bez nožky můžou značit i špatně vyšlehaný sníh, ale tento problém je u italského sněhu méně časný. Stejně tak u italského sněhu není problém v nedostatečném zaschnutí makronek. Protože vždy dělám makronky z italského sněhu, tak se mi hladké makronky bez nožek nepovedly ani jednou. Ani takové ty zvrásnělé, úplně spadlé. A to jsem na ukázku fakt chtěla. 😀

Může se taky stát, že makronky nejdou odlepit a část jich zůstane na podložce. V tom případě jsou makronky pravděpodobně nedopečené nebo se je snažíte sundávat ještě teplé. Sloupněte je až opravdu vychladnou. Nedopečené makronky taky většinou bývají duté. Pokud ještě nejsou uvnitř hotové, ale hnědnou, máte v troubě asi nastavenou příliš vysokou teplotu. Dejte si taky pozor abyste makronky stříkali dostatečně daleko od sebe, při vyhánění bublin a pečení se ještě trochu roztečou a mohly by se spojit.

No a pak je tu dutost, která je strašákem i mnoha makronkových matadorů. 🙂 Na vině může být i špatně vyšlehaný sníh nebo špatná macaronage, ale suverénně nejčastějším důvodem je špatná teplota v troubě. Po mnoha pokusech radím zkusit vyšší teplotu, alespoň dokud nenaskočí nožka (cca 5minut) a pak případně snížit, pokud vám při vyšší teplotě makronky hnědnou.

Za chybu naopak nepovažuji tzv. “sukýnku” místo “nožky” ani matný povrch. Ostatně ani lehká dutost, pokud to není komplet celá prázdná makronka nemusí být až takový problém. Může se spravit po naplnění a odležení. Pamatujte, že u makronek jde nejvíc ze všeho o chuť. 🙂

Co s nepovedenými makronkami?

Pokud se vám makronky náhodou nepovedou, útěchou vám může být, že všechny, i ty nepovedené, se dají bez problémů sníst. 🙂 Pokud je vám žinantní je servírovat jen tak, můžete je lehce podrtit a použít do zmrzlinových nebo šlehačkových pohárů nebo místo klasických pusinek do Eton Mess (jahody, šlehačka, meringue). Můžete je nadrcené přidat i do krému (zejména málo sladkého mascarpone krému), kterým plníte dort nebo jimi krém v dortu můžete posypat (nepoužívejte ale do krému, kterým dort obmazáváte). Nebo je smíchat s čokoládovou ganache a vykoulet lanýže (nebo jimi lanýže obalit). Nebo je přidat do těsta na cake pops (nebo jimi cake pops obalit). Možností je spousta… 🙂

Zdobení makronek

Tím jsme si probraly postup a možné chyby, teď si pojďme říct něco k plnění a zdobení. Zdobit makronkové skořápky můžete před i po upečení. Před pečením můžete makronky posypat třeba nasekanými ořechy, kokosem, kakaem, třpytkami, namletým lyofilizovaným ovocem, jedlými květy nebo sypaným čajem. Mějte ale spíš lehkou ruku, pokud to přeženete, nemusely by se zvednout nebo by mohly prasknout. Po upečení můžete makronky ozdobit kresbou potravinářskou barvou či třpytkami (nebo potravinářskou fixou), rozpuštěnou čokoládou nebo i cukrem, který zkaramelizujete flambovací pistolí (takové crème brûlée makronky).

Plnění makronek

Makronky můžete plnit ganache (klasickou či šlehanou), ovocným džemem nebo máslovým krémem. Pokud zvolíte máslový krém, doporučuji švýcarský máslový krém. Švýcarský máslový krém je krém z nahřátých bílků s cukrem. Což je ideální, pokud máte doma litrovku pasterovaných bílků, ale není to úplně praktické, pokud používáte čerstvá vejce a bílky a žloutky oddělujete. Pokud je to váš případ, můžete si připravit krém mousseline (cukrářský krém ze žloutků vyšlehaný z máslem).

Moc nedoporučuju mascarpone nebo tvarohový krém, makronky s nimi totiž velmi rychle zvlhnou. Makronky se plní předem a je dobré je nechat alespoň přes noc odležet, aby se chutě hezky propojily a skořápky trochu změkly. Naplněné makronky můžete klidně skladovat v mrazáku (v profi cukrárnách je to běžná praxe). Různé náplně můžete i kombinovat, třeba pevnější (krém, ganache) po obvodu a dovnitř trochu tekutější (smetanový karamel, ovocný gel či konfi).

Nejčastěji se k naplnění makronek používá ganache a i já ji mám nejraději. Je stabilní, trvanlivá, dobře se mrazí i rozmrazuje, je méně sladká (samozřejmě podle čokolády, kterou použijete) a má spoustu variací. Tady je několik receptů i s možnými obměnami. Ve všech případech používám čokoládu Callebaut (obzvlášť mrkněte na mléčnou Power a bílou Velvet, které jsou méně sladké) a hotové pasterované pyré značky Ponthier (seženete opět v Makru). Pistáciovou pastu jsem použila od firmy Diana, praline opět od firmy Callebaut.

U žádného z uvedených receptů neříkám, že budete mít náplně tak akorát na počet upečených makronek. Zaprvé, počet makronek, které se vám z receptu povede je dost individuální (záleží na tom, jak velké je budete péct a taky kolik se jich nepovede). Pokud půjde vše dobře, mělo by vám vyjít asi tak 50-60 kompletních makronek (tedy 100-120 jednotlivých skořápek). Z množství ganache v receptech jich naplníte zhruba polovinu, ale opět záleží na velikosti a štědrosti, s jakou budete makronky plnit.

Ganache

  • Tmavá ganache: 150g tmavé čokolády, 200g smetany, 20ml rumu (nebo jiného alkoholu)
    • pomerančová: smetanu infuzujte kůrou z 1 pomeranče a místo rumu použijte Grand Marnier
    • kořeněná: smetanu infuzujte 1 lžičkou perníkového koření a určitě použijte i rum 🙂
    • earl grey: smetanu infuzujeme 1 lžící čaje earl grey
    • káva: smetanu infuzujeme 1 lžící mleté kávy
    • chilli: smetanu infuzujeme jednou rozřízlou chilli papričkou
  • Bílá ganache: 200g bílé čokolády, 100g smetany
    • vanilková: smetanu infuzujte 1 rozřízlým a vyškráblým vanilkovým luskem
    • kokosová: místo smetany použijte 70g kokosové smetany (nechte ji předem vychladit v lednici a odeberte jen tuhou část) a přidejte 10ml Malibu
    • citronová: smetanu infuzujte kůrou z 1 bio citronu
    • gold: místo bílé použijte gold čokoládu Callebaut
    • mango/ mučenka: místo smetany použijte 80g mangového nebo mučenkového pyré (nebo kombinaci)
  • Pistáciová ganache: 180g bílé čokolády, 100g smetany, 30g pistáciové pasty
  • Praline ganache: 180g mléčné čokolády, 140g smetany, 35g praline pasty
  • Ruby ganache: 220g ruby čokolády, 160g malinového, jahodového nebo borůvkového pyré
  • Karamelová ganache: 125g mléčné čokolády, smetanový karamel připravený ze 120g cukru, 200g smetany a velké špetky vločkové soli

Veškeré ganache připravujeme tak, že nejprve rozpustíme čokoládu (na vodní lázni nebo v mikrovlnce) a smetanu/pyré ohřejeme na zhruba 50ºC. Pokud smetanu infuzujeme přivedeme ji nejprve s danou ingrediencí k varu a po několika minutách scedíme, znovu odvážíme a případně dolijeme, necháme vychladnout na 50ºC a teprve pak použijeme. Pokud používáme ořechovou pastu, ve smetaně ji rozmícháme. Do rozpuštěné čokolády postupně vmícháme horkou smetanu. Nakonec přidáme alkohol. Jakmile je všechna tekutina vmíchaná do čokolády, ganache promixujeme tyčovým mixérem nebo alespoň velmi důkladně prošleháme metličkou. Překryjeme potravinářskou fólií (tak aby se ganache dotýkala) a vychladíme. Před plněním necháme povolit v pokojové teplotě.

makronky

Tak a to by bylo pro začátek makronkového experimentování snad vše. Teď už mi nezbývá než vám popřát, ať se vám daří a ať jsou vaše makronky vždy hladké. 🙂

P.S. Recept je na celkem velké množství makronek, na pět až šest plechů. Pokud si nejste jistí svou technikou ani troubou a budete opravdu teprve experimentovat, připravte jen poloviční dávku receptu.

Tisk
5 from 3 votes

Makronky

Ingredience

  • 200 g mandlové mouky
  • 200 g moučkového cukru
  • 135 g bílků
  • 270 g krupicového cukru
  • 80 g vody
  • asi 30 g bílků na doladění konzistence
  • gelové potravinové barvivo

Postup přípravy

  • Nejdříve si připravte mandle. Mandlovou mouku a moučkový cukr promixujte a prosejte přes jemné síto. Pokud používáte kakao, koření prášek matcha nebo jinou suchou ingredienci, přidejte před mixováním. Směs odložte stranou.
  • Krupicový cukr dejte do malého čistého rendlíku, zalijte vodou, zlehka promíchejte (opatrně, ať nemáte cukr po stranách rendlíku) a dejte vařit. Do čisté mísy robotu si připravte bílky. Kontrolujte teplotu cukrového rozvaru a jakmile dosáhne 110°C začněte na střední rychlost šlehat bílky.
  • Cukrový rozvar nechte dál vařit na 118°C. Stáhněte z plotýnky a nechte asi 10 vteřin odstát, snižte rychlost v robotu a pak rozvar pomalu nalijte na šlehající se bílky, které měly by už být hezky napěněné. Lijte po stěně mísy. Část rozvaru skončí na stěně, to je v pořádku. Opět zvyšte na střední rychlost a šlehejte dokud sníh není studený a netvoří pevné špičky. Přidejte barvivo, pokud používáte a zašlehejte.
  • Sníh přesuňte do velké mísy a pak natřikrát zatřete mandlovou směs.
  • Postupně vmíchejte 2-3 lžíce bílků, těsto otírejte o stěnu mísy, abyste odstranili vzduchové bubliny a míchejte dál, dokud směs nezřídne na konzistenci lávy a při zvednutí z mísy s ní můžete stěrkou nakreslit osmičku.
  • Troubu předehřejte na 130-160°C. Směsí naplňte cukrářský pytlík s kulatou trezírovací špičkou (ideálně velikost 10). Na plech s silikonovou podložkou stříkejte kopečky o průměru asi 3cm.
  • Plechem několikrát bouchněte o linku, případně bublinky propíchněte a pak rovnou pečte (makronky nemusí zasychat).
  • Pečení trvá dle trouby, většinou asi 13-23 minut.
  • Nechte zcela vychladnout na plechu, pak sundejte, spárujte a naplňte. Nechte odležet v lednici, dle typu náplně pár hodin nebo i dnů. Naplněné i nenaplněné makronky můžete i zamrazit.

Kam dál?

  • Jahodový koláč s pistáciemiJahodový koláč s pistáciemi
  • Hruškový koláč s ořechyHruškový koláč s ořechy
  • Malinový dortMalinový dort
  • Čokoládové bábovičky bez lepkuČokoládové bábovičky bez lepku
  • Banánové bábovičky s karamelovým sosíkemBanánové bábovičky s karamelovým sosíkem
  • Domácí praline pastaDomácí praline pasta

Rubriky: Recepty, Sušenky, cukroví a drobné sladkosti, Základy Štítky: italský sníh, makronky, mandle

Předchozí článek « Jahodové koláče
Další článek: Čokoládový koláč s třešněmi »

Reader Interactions

Comments

  1. Míša

    12 července, 2021 at 9:16 am

    Dobrý den, v receptu na makronky zmiňujete 30g bílků na doladění konzistence, ale v postupu už je dále nezmiňujete. Použijí se?

    Odpovědět
    • elikatesy

      12 července, 2021 at 9:43 am

      Dobrý den, v receptu v bodu 3. je “postupně vmíchejte 2-3 lžíce bílků”, to je právě těch 30g na doladění konzistence. 🙂

      Odpovědět
  2. Ludmila Adamíková

    14 července, 2021 at 8:51 am

    Dobrý den, moc děkuji za všechny sdílené zkušenosti. Makronky peču se střídavím úspěchem.
    Ale vždycky byly jedlé.Váš recept má jednu zásadní odchylku od předchozích a to je suchá směs cukru a mandlí. Podle vás jsem pekla už dvakrát a na výbornou. Ještě jednou děkuji a přeji hodně úspěchů. Ludmila

    Odpovědět
    • elikatesy

      15 července, 2021 at 7:29 am

      Neznám asi nikoho, komu by se makronky od začátku dařily a povedly se naprosto vždy. I zkušeným cukrářům se občas nepovedou, jen s postupnými zkušenostmi úspěchy převažují nad neúspěchy. 🙂 Vím, že většina receptů pracuje s mandlovou pastou do které se zatře sníh, ale mě víc vyhovuje tato metoda, kterou mám ze školy. Jsem moc ráda, že se podle ní dařilo i vám. 🙂

      Odpovědět
  3. Dana

    4 září, 2021 at 4:10 pm

    Prosím,jak dlouho vydrží skořápky makronek,jak skladovat.

    Odpovědět
    • elikatesy

      4 září, 2021 at 7:20 pm

      Dobrý den, skořápky makronek vydrží ve vzduchotěsné nádobě v pokojové teplotě minimálně týden. Můžete je ale i zamrazit, nenaplněné nebo i naplněné. Jen je do mrazáku opravdu dobře zabalte, aby nenavlhly nebo nenačichly.

      Odpovědět
      • Iveta

        2 února, 2023 at 7:48 pm

        Prosím o ten recept. Děkuji.

        Odpovědět
        • elikatesy

          2 února, 2023 at 8:33 pm

          Dobrý den, a o jaký recept?

          Odpovědět
  4. Yveta Štecherová

    12 září, 2021 at 7:26 am

    Dobrý den, neuměla byste prosím poradit, jak vyřešit (nebo čím to je) nožičky u makronky na jedné straně nízké a na druhé vysoké. Moc děkuju předem.

    Odpovědět
    • elikatesy

      12 září, 2021 at 9:42 am

      Dobrý den, jako skoro u každého problému s makronkami, může to mít několik důvodů… 🙂 Mně se to stalo, když jsem experimentovala s polohou v troubě a měla jsem je na spodní příčce. Stejná dávka makronek pečená na střední příčce byla v pořádku. Většinou je to právě teplotou nebo polohou v troubě (v některé části trouby může být nestejnoměrná teplota). Pokud je před pečením necháváte schnout, může být další důvod to, že schly příliš dlouho.

      Odpovědět
  5. Jana

    15 září, 2021 at 8:25 am

    Dobrý den, dekuji za sdílení receptu i podrobného popisu postupu 🙂 Chtěla bych se jen zeptat, opravdu je krupicoveho cukru 270g? Zatím jsem se totiž všude setkala s recepty, kde byl stejný poměr mandlové mouky, moučkového cukru a krupicoveho cukru. Děkuji moc za odpověď 🙂

    Odpovědět
    • elikatesy

      15 září, 2021 at 5:25 pm

      Dobrý den, vidíte, to mi nedošlo, jste opravdu pozorná. 🙂 Řekla bych, že jsou to všechno recepty, které vycházejí z receptu Pierra Hermeho. Taky všechny tyto recepty začínají smícháním mandlové mouky, moučkového cukru a části bílků v pastu, do které se následně přidává meringue. V tomto receptu je opravdu 270g cukru do meringue, což je i tím, že se sníh šlehá z větší části bílků a nejstabilnější meringue je 2 díly cukru k 1 dílu bílků. Určitě funguje víc receptů, ve článku jsem hlavně chtěla probrat nejrůznější proměnné, které můžou mít vliv na úspěch či neúspěch. 🙂

      Odpovědět
      • Zdeňka Kotasova

        7 prosince, 2021 at 9:36 pm

        Dobry den, tedy těch 270g krupicoveho cukru je ok, nebo méně? Váš článek se mi moc libi a zvolila jsem si Vas jako vzor pro prvni tvoření makronek 🤗. Dekuji Kotasova.

        Odpovědět
        • elikatesy

          9 prosince, 2021 at 7:09 am

          Ano, v tomto receptu je opravdu 270g krupicového cukru. Přeju hodně štěstí! 🙂

          Odpovědět
  6. Kateřian

    24 října, 2021 at 6:19 pm

    Dobrý den, chci se zeptat zda muzu pridat alkohol do bílé ganache. Děkuji 🙂

    Odpovědět
    • elikatesy

      24 října, 2021 at 7:01 pm

      Dobrý den, jasně, klidně můžete. 🙂 Ale pak použijte trochu míň smetany, aby ganache nebyla řídká.

      Odpovědět
  7. Slavka

    10 listopadu, 2021 at 1:33 pm

    Dobry den Eli
    Stalo se Vam nekdy, ze testo pri macaronage zacalo houstnout, nez ridnout? Cim to mize byt?
    Dekuji za odpoved. Slavka

    Odpovědět
    • elikatesy

      10 listopadu, 2021 at 3:35 pm

      Dobrý den, Slávko, mně se to zatím nestalo, ale četla jsem o tom, že se to může stát, pokud máte nevhodnou, nějakým způsobem odtučněnou mandlovou mouku. Prý to vždy dělá mouka z DM a někdy i některé šarže mouky, která vám jinak funguje. Zkuste tedy jinou mouku a z této upečte třeba nějaké sušenky. 🙂

      Odpovědět
      • Zuzka

        18 prosince, 2021 at 8:39 pm

        Hezký večer,
        zrovna jsem Vám Eli chtěla psát ohledně mého včerejšího nepovedeného pokusu o makronky!
        A pak čtu tenhle komentář a už vím! Použila jsem totiž mandlovou mouku z DM. Těsto mi při macaronage… v tomhle případě se to ani nedalo nazvat macaronage 🙂 …ihned začalo nekontrolovatelně houstnout a stala se z něj tuhá hmota, jako těsto určené na vyválení 🙁
        Ale byla jsem už přesvědčená, že to bylo tím, že jsem vyšlehaný meringue nenechala dostatečně vychladnout, byl ještě takový vlahý.. Ale možná to bylo všechno dohromady 🙂
        Každopádně nenechám se odradit a vyzkouším znovu!
        Jinak děkuji Eli za skvělé recepty se skvělými a vtipnými popisy, peču podle Vás už dlouho a moc ráda 🙂
        Zuzka

        Odpovědět
        • elikatesy

          20 prosince, 2021 at 9:58 am

          Hustá macaronage byla určitě tou moukou, vlahý sníh by nevadil, někdo dokonce preferuje přípravu z trochu vlahého sněhu. Každopádně makronky jsou vždycky na víc pokusů a v tomto případě to objektivně nebyla vaše vina, takže je určitě vyzkoušejte znovu. 🙂

          Odpovědět
      • Magda

        16 července, 2022 at 1:57 pm

        ano to dělá bio mouka dm, přesně tak – udělala jsem z nich sušenky přes česnekový lis

        Odpovědět
    • Monika

      15 ledna, 2023 at 6:53 am

      Dobry den, peosim pekne pomer surovin je stejny pokud chci zkusit svycarskou metodu? Dekuji

      Odpovědět
      • elikatesy

        15 ledna, 2023 at 8:11 pm

        Dobrý den, já švýcarskou metodou nepeču, ale poměr bývá 1-1-1-1 (1 díl moučkového cukru, mandlové mouky, krupicového cukru a bílků).

        Odpovědět
  8. David

    7 prosince, 2021 at 11:42 am

    Dobrý den, můj největší “problém” jsou makronky s relativně rozteklou nožičkou. Zkoušel jsem různé typy nastavení trouby. Horní/spodní, s ventilátorem, horký vzduch, Surf (co má trouba Beko a za celou dobu pečení nedělá co prezentuje, že dělat má – tak šla do světa). Teploty od 115° do 170°C a děje se mi pořád to stejné. Pořídil jsem si novou troubu, má program na makronky v sobě (170° horní spodní ohřev, druhá příčka, 12 minut) a děje se pořád to samé. Krásně vyběhnou, tady by to chtělo nějaké ŠTRONZO, ale v půlce pečení spadnou a nožička jde spíše do šířky než do výšky. Chuť i struktura jsou už O.K.

    Máte nějaký tip?

    Děkuji. David.

    Odpovědět
    • elikatesy

      7 prosince, 2021 at 5:03 pm

      Dobrý den, Davide, rozteklá nožička, neboli široká “sukýnka” místo vyšší “nožičky” je většinou známkou trochu přemíchaného těsta. Může to být i přešlehaný meringue nebo případně moc vysoká teplota (to méně často). Pokud je to jen trochu, tak mi to osobně nepřijde jako velká chyba, tak vypadají i makronky u top francouzských cukrářů. Třeba Pierre Hermé, který makronky víceméně proslavil je má přesně takové. 🙂

      Odpovědět
  9. Tereza

    18 února, 2022 at 8:12 am

    Dobrý den, diky za super článek. Chystám se vyzkoušet Váš recept. Poslední dobou mám místo nožky sukýnku a majrobky jsou hodně tvrdé. Mám ale jeden dotaz, na který jsem v článku nenašla odpověď. Kdy stříkate na plech další várku? Když se první peče? Stává se mi že první plech makronek drží pěkně tvar po nastříkání, ale další se už trošku roztékají. Poslední už se občas i spojí. Poradíte mi?

    Odpovědět
    • elikatesy

      18 února, 2022 at 9:45 am

      Dobrý den, moc děkuju, jsem ráda, že se článek líbil. Ze sukýnek bych si nic nedělala, je to trochu takový skoro český fenomén, i Pierre Hermé, který makronky proslavil má makronky se sukýnkama. 🙂 Tvrdé by měli zvlhnout z náplně. Takže já myslím, že máte určitě fajn makronky. 🙂 Pokud nejsou prasklé a mají nožku/sukýnku, je to za mě super. 🙂 Já zkoušela různé varianty stříkání. Italské nemusí zasychat, takže spíš pro zajímavost. Ty, které schly byly trochu menší, ale jinak žádný velký rozdíl. Stříkala bych vždy, až je další plech v troubě. A pokud se vám hodně roztékají, může to být i tím, že stříkáte trochu pomalu a těsto příliš dlouho držíte v dlaních. Teplem a hlavně dlouhou manipulací těsto může trochu zřídnout.

      Odpovědět
  10. Tereza

    18 února, 2022 at 11:06 am

    Děkuji za mega rychlou reakci. Je pravda, že dobrá náplň zachrání i ne moc povedené makronky. Vaše stránky jsem objevila až teď a jsem nadšená. Máte skvělé nápady, krásné fotografie a hezky se to čte. Pečení miluji, ikdyž s malými dětmi je těžké se mu naplno věnovat. Těším se až si najdu volnou chvilku na relax v podobě pečení podle nějaké Vašeho receptu.

    Odpovědět
  11. Karolina

    8 září, 2022 at 1:57 pm

    5 stars
    Dobrý den, mám na Vás dva dotazy.
    První se týká podložek. Jak píšete, že je možné silikonovou podložku rozstřihnout, myslíte, že je to možné i u té teflonové (značka SILIKOMART)?
    Druhý dotaz se týká množství těsta. Pokud se chystám udělat makronek více, ale bohužel mám pouze tři plechy, je možné nechat zbylé těsto v míse po dobu pečení první várky makronek? A je vhodné dát do trouby více plechů nebo je lepší dát tam pouze jeden?
    Moc Vám děkuji

    Odpovědět
    • elikatesy

      9 září, 2022 at 7:55 pm

      Dobrý den, teflonovou Silikomar neznám, není to právě spíše silikonová? Od Silikomart mám silikonovou a airmat a obě jsem rozstřihla. 🙂
      Co se týče pečení většího množství, raději těsto dejte do pytlíku, v míse by oschlo. Ani všechno nestříkejte na plech, aby nepřeschlo (makronky by se mohly špatně zvedat nebo být nakloněné). Jestli se dá upéct víc plechů záleží na vaší troubě, to je potřeba vyzkoušet. Mně se to doma nedařilo, trouba mi nepeče natolik rovnoměrně.

      Odpovědět
  12. Hana

    13 září, 2022 at 5:42 pm

    Dobrý den,
    už z toho šílím, ale nehodlám to vzdát. Zkoušela jsem X receptů.. dnes ten Váš (v pořadí už třetí recept dnešního dne). Makronky jsem pekla na 130 stupňů 30 min (po 20 min byly okraje velmi křehké/měkké) na horní/spodní pečení na silikonové podložce na plechu dnem vzhůru – někde jsem vyčetla, že je to lepší kvůli proudění tepla. Po vytažení z trouby vypadaly dobře – hladké se sukýnkou, nechala jsem zchladnout (několik minut, ale nechtěj se odlepit od podložky. Některé se odlepit pomaličku podařilo, ale není to ono. Nemáte pro mě nějakou radu? Já už fakt nevím.. 😀
    Předem děkuji z odpověď

    Odpovědět
    • elikatesy

      13 září, 2022 at 8:11 pm

      Dobrý den, upřímně, já taky pořád testuji a vychytávám. 🙂 Teď mám novou troubu, tak zase zkouším různé teploty a časy a jejich kombinace. Teď zkouším spíš vyšší teploty, i 160, na prvních pár minut a pak dopéct při nižší. Je to trochu frustrující, ale člověk fakt musí zkoušet. Zkuste taky vyšší teplotu. Každopádně pokud nešly odlepit, tak to chtělo ještě minutku či dvě v troubě. 🙂

      Odpovědět
  13. Pavlína

    22 října, 2022 at 3:04 pm

    Zdravím Eli, moc díky za super recept, dneska jsem dokoupila teploměr, tak už se můžu pustit do italského sněhu. Suché makronky jakž takž ale na tyto jsem zvědavá. Jen dotaz k bodu 3 ty 2-3 lžíce bílků jsou surové nevyslehane? Co se přidávají na doladění konzistence?
    Předem děkuji za odpoved

    Odpovědět
    • elikatesy

      22 října, 2022 at 7:30 pm

      Taky zdravím. 🙂 Ano, ty 2-3 lžíce bílků na doladění konzistence se přidávají nevyšlehané. Držím palce, ať se povedou!

      Odpovědět
  14. Natália

    22 října, 2022 at 8:39 pm

    5 stars
    Dobrý deň, ďakujem Vám za tento recept – doteraz som piekla makronky presne podľa Vašeho receptu a stále mi všetky pekne vyšli:) teraz mám novú rúru a pustila som sa zasa do makroniek – nebarvené, čisto biele mi pekne vyšli ale akonáhle som sa pustila do kakaových (tie som predtým nikdy nerobila, doteraz som farbila len gélovým farbivom ak som chcela farebné), no a tieto mi nie a nie vyjsť..prosím Vás aký dávate pomer suchých surovín? ja som dávala 170g mandlovej múky, 30 g kakaa a 200 g práškového cukru a všetko som to spolu premixovala a preosiala….asi robím zlú macaronnage alebo ja už neviem, ale tieto kakaové sa mi strašne nedaria 🙁

    Odpovědět
    • elikatesy

      23 října, 2022 at 7:40 pm

      Dobrý den, sama jsem s tím nikdy problém neměla, ale vím, že někdy kakaové makronky umí potrápit. Poslední dobou dělám kakaem jen lehounce barvené, na dávku v receptu přidávám 10g kakaa a mandlovou mouku neubírám vůbec, tak můžete zkusit i to. 🙂 A mrkla jsem do svých školních receptů, tam mám čokoládové makronky takto: 20g kakaa, 100g mandlové mouky, 100g moučkového cukru, 75g bílků + 150g cukru krupice + 50g vody (italský sníh), bílky na doladění. Tzn. mandlová mouka se neubírá, ale oproti původnímu receptu je více meringue. Snad to pomůže. 🙂

      Odpovědět
      • Natália

        26 listopadu, 2022 at 6:51 pm

        5 stars
        Ďakujem Vám veľmi krásne za radu, dnes som robila kakové makronky podľa Vášho školského receptu a všetky mi pekne vyšli 🙂

        Odpovědět
        • elikatesy

          27 listopadu, 2022 at 11:28 am

          To mám radost! 🙂

          Odpovědět
  15. TEREZA

    9 prosince, 2022 at 5:24 pm

    Dobrý den, Eli,

    po několika pokusek jsem narazila na Váš recept, makronky vyšly tvarově na jedničku! Dělala jsem nejdřív na 160° a později snížila teplotu na 145°, bohužel mi začaly hnědnout, takže asi vysoká teplota ( ikdyž jsem větrala troubu ), ale hlavně, některé jsou duté, některé jsou tak napůl, některé už jsou skoro jakože super, jsem už úplně zoufalá, myslíte, že je chyba v troubě? Tohle už fakt nevím, jak vyladit, dělala jsem původně jiný recept na méně stupňů a déle, sice nehnědly, ale nebyly uvnitř hotové, byly duté a jakoby dole uvnitř byly nedodělané, asi se z toho zvencnu.

    Děkuji za případné postřehy a rady 🙏

    Odpovědět
    • elikatesy

      11 prosince, 2022 at 9:35 pm

      Zdravím. Ty makronky umí potrápit, co? 🙂 To, co popisujete, je skoro určitě v troubě. Zvlášť pokud jsou n jednom plechu různé výsledky, tipovala bych, že trouba nepeče rovnoměrně. Doporučuju zkusit déle rozehřívat troubu, používat rovný plech bez okrajů (nebo obrácený plech) a možná zkusit i jinou pozici v troubě. Zkuste ještě dát šanci té vyšší teplotě, zkoušejte, co je ve vaší troubě možné. Zkuste třeba 155, pokud na 160 i na pár minut ze začátku hnědnou, a po pár minutách opět snížit. Nebo je třeba dát na vyšší a snížit hned, ale troubu nevětrat. Je to boj, já vím, ale makronky se sní vždycky, i když jsou třeba trošku duté, tak nezoufejte. 🙂

      Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hodnocení receptu




Primary Sidebar

Vítejte!

Jmenuji se Eli a můj život se točí kolem jídla.
Chcete vědět víc? :)

Ať vám nic neunikne ;)

Loading

elikatesy

A na blogu už je i druhý slibovaný recept, Roch A na blogu už je i druhý slibovaný recept, Rocher. Neboli smrt čokoládou. 😄 
Rocher, to jsou oříšky s čokoládou a přesně to je i tento dezert. Čokoládová mousse, krémová praline vrstva, křupavá praline vrstva, čokoládový piškot, čokoládová poleva s maximálním množstvím oříšků, šlehaná ganache a karamelizované lískáče. Víc čokolády ani oříšků už tam fakt dostat nešlo. 😄
Recept s podrobným postupem a spoustou tipů najdete na blogu, odkaz v biu a ve stories. 😊
Chocolate and hazelnut "rocher" dessert. GF chocolate sponge, crunchy praline layer, creamy praline layer, chocolate mousse, rocher coating, whipped ganache and caramelized hazelnuts. 🍫🌰
#foodblog #foodphotography
#foodstyling #foodstagram #czechfoodblog
#frenchpatisserie #pastrychef #rocher #callebaut #chocolate #chocolatemousse #francouzskacukrarina #cokolada
Včera jsem u @mouka_voda_sul zjistila, že je mez Včera jsem u @mouka_voda_sul zjistila, že je mezinárodní den croissantů. A náhoda tomu chtěla, že jsem je zrovna asi po roce upekla.
Receptů je spousta, i na blogu jej najdete, ale za ty roky, co jsem s nimi se střídavými úspěchy bojovala, mám pro vás několik tipů.
1) Použijte opravdu super máslo, v ideálním případě se vypravte do Makra a kupte 2kg blok suchého másla přímo na croissanty (má 84%tuku a je proto pevnější).
2) Máslo do těsta nezakládejte přímo z lednice, mělo by jít ohnout, aniž by se zlomilo. Příliš studené máslo se vám může při vyvalování začít lámat a laminace bude nepravidelná. Stejně tak těsto nenechávejte v lednici příliš dlouho mezi jednotlivými překlady. Záleží na teplotě u vás doma, kvalitě másla a rychlosti, s jakou pracujete, ale bude to něco mezi 30 a 60 minutami. 
3) Důkladně těsto podsypávejte moukou, aby se nelepilo, ale před každým překladem těsto pořádně oprašte štětečkem (mám klasický malířský asi 10cm široký, samozřejmě pořízený jen pro toto použití)
4) Při rozkrajování použijte pravítko. Ne, neodhadnete to. 😆
5) Nechte croissanty opravdu dobře nakynout. Pokud máte doma zimu, může to trvat klidně i déle než tři hodiny. V knížce Antonia Bachoura je uvedeno 2,5hod při 28°C. V Oh la la 3hod v kynárně na 28-30°C. Nedokynuté croissanty vám v troubě pustí máslo a budou se ze spodu spíš smažit. Než je dáte péct, měly by zdvojnásobit objem a doslova se do trouby třást. 😊 Pokud je necháváte kynout na vzduchu, přikryjte je igelitem, utěrka nestačí.
6) Dopečte je. Může se zdát, že už jsou na povrchu hotové, ale pokud nejsou důkladně upečené i zevnitř, tak se po vytažení z trouby uvnitř jakoby zhroutí. A je fakt škoda, když se vše povede a pak se to po... v cílové rovince. Bachour píše na 170°C (bude to horkovzduch) 18min, Oh la la 180-200°C 16min.  #foodblog #czechfoodblog #czechfoodblogger #foodstyling #foodphotography #foodstagram #boulangerie #croissants #croissanty #domacicroissanty #maslojelaska #dnespecu
🍫Brownies🍫 Uklízela jsem svoji čokoládovo 🍫Brownies🍫
Uklízela jsem svoji čokoládovou skříňku (jojo, mám čokoládovou skříňku 😄) a našla jsem zbytky čokolády, co jsem používala na obalování. Znáte to, zbytek je vám líto vyhodit, tak to vylijete na papír, necháte ztuhnout a pak na to zapomenete... 
A tak jsem se rozhodla, že než na to zapomenu znova, upeču raději brownies. Extra čokoládové brownies. 😊  INGREDIENCE 
300g tmavé čokolády
300g másla 
200g s světlého cukru muscovado
4 vajíčka
110g hladké mouky
40g kakaa
Velká špetka soli
1 lžička vanilkového extraktu 
100g vlašských ořechů
100g mléčné čokolády (ideálně Power od Callebaut)  POSTUP 
Čokoládu a máslo rozpustíme a necháme zchladnout. Vajíčka, cukr, sůl a vanilkový extrakt prošleháme, dokud se cukr nerozpustí (není potřeba šlehat až do pevné pěny). Mouku a kakao prosejeme. Vaječnou směs prošleháme s čokoládou a pak opatrně vmícháme mouku s kakaem. Nakonec zamícháme mléčnou čokoládu a vlašské ořechy (doporučuju předem namočit a opražit). Menší plech vyložíme pečicím papírem, nalijeme do něj těsto a pečeme na 180°C asi 25-30 minut. Nemá smysl zkoušet špejlí, brownies musí být trochu nedopečené. Před krájením nechte vychladnout, pokud chcete ostré řezy jako na fotce, tak i vychladit. Ale podávejte určitě v pokojové teplotě. 😊  #foodblog #czechfoodblog #czechfoodblogger #instafood #foodphotography #foodstyling #foodstagram #brownies #chocolate #callebaut #dnespecu #cokolada #cokoladovydezert
☕️ Kořeněné muffiny s kávou a ořechy☕️
Snídám prakticky jen sladké, ale snažím se, aby to mělo i nějakou vyživovou hodnotu a cukru spíš míň, než víc. 😊 A tak točím granolu, kaše, celozrnné lívance a sem tam nějaké to zdravější snídaňové pečivo. 😊
Tyto muffiny jsou bez lepku, neobsahují moc cukru (ve formě javorového sirupu) a krásně voní kávou a kořením. 
Co nejraději snídáte vy? Jste tým sladké 🥐🧇🥞 nebo slané 🍞🥓🍳?  INGREDIENCE 
150g ovesné mouky
100g mandlové mouky
15g kukuřičného škrobu 
3 lžičky chai koření (nebo perníkového)
1,5 lžičky bio kypřicího prášku
0,5 lžičky jedlé sody
125g jogurtu
1 vejce
50g rozpuštěného másla
80g javorového sirupu 
60g espressa (pokud chcete silnější kávovou chuť, můžete přidat ještě 1-2 lžíce mleté kávy)
Špetka soli 
75g vlašských ořechů  POSTUP
Všechny ingredience si předem vytáhněte z lednice. Doporučuju vlašské ořechy zalít vroucí vodou, nechat alespoň 10 minut odstát, pak propláchnout a opražit v troubě nebo na pánvi. Zbavíte se trpkosti a zvýrazníte jejich chuť. 
Pak už je to jednoduché, v jedné misce metličkou promíchejte všechny suché ingredience, v druhé misce pak jogurt, vejce, rozpuštěné zchladlé máslo, javorový sirup a espresso.
Tuto směs přilijte k suchým ingrediencí a promíchejte. Ne moc, jen dokud se vše nespojí. Pak přidejte nasekané ořechy a znovu krátce promíchejte. Těsto rozdělte do muffinové formy vyložené papírovými košíčky a pokud chcete, posypte drobenkou (30g jemných ovesných vloček, 20g ovesné mouky, 20g mandlové mouky, 20g třtinového cukru, 20g másla).
Vložte do trouby rozehřáté na 200°C, snižte na 180°C a pečte 15-20 minut, dokud špejle zapíchnutá do středu nevyjde čistá. 
Nechte vychladnout na mřížce  #foodblog #foodphotography
#czechfoodblog #czechfoodblogger #muffins #muffiny #sladkerecepty #dnespecu #sladkasnidane #zdravepeceni
Mangové tartaletky s kokosem právě přistály n Mangové tartaletky s kokosem právě přistály na blogu.🥭🥥😊 Křehké mandlové těsto, voňavý kokosový frangipane, mangové compoté a cremeux a kokosová namelaka, to je dohromady fakt moc příjemná a svěží kombinace. 
Tartaletky jsem dělala už na Sofiiny narozeniny, ale v prosinci samozřejmě nebyl čas a i ten leden je teď jakýsi divoký (zuby, virózy... s podrobnostmi vás nebudu zdržovat, ale jistě si to dokážete představit 🙈). Ale snažím se, snažím a tak tady máte první recept z naší oslavy. A druhý (čokoládově  čokoládová bomba) bude následovat.
Recept je na blogu jako vzdy i s podrobným postupem a spoustou tipů. ❤️
Mango and coconut tartlets. Almond pate sucree, coconut frangipane, mango compote, glazed mango cremeux and coconut namelaka. 🥭🥥
#foodblog #czechfoodblog #foodstyling #foodphotography #foodstagram #foodfluffer #patisserie #pastrychef #frenchpatisserie #tartlets #mangotartlets #coconut #francouzskacukrarina #cukrarina #dnespecu
A jakou první věc jste v tomto roce upekli vy? 😊
Já klasicky na Vánoce neodhadla množství ovoce a tak jsem hned po Silvestru pekla banánový chlebíček. 😄
Na blogu už spousta receptů z přezrálých banánů je, toto ale byla taková improvizace a moc se povedla, tak se o ni tady podělím. Velmi vláčný, ne moc sladký, s kousky čokolády a vlašských ořechů... Mňam 😋  🍌Banánový chlebíček🍌
3 přezrálé banány
100g cukru (použila jsem rapaduru a datlový, třtinového by stačilo i míň)
2 vajíčka 
100g jogurtu
100g rozpuštěného másla
100g jemných ovesných vloček
100g ovesné mouky
150g špaldové celozrnné mouky 
1 lžička skořice
1,5 lžičky bio kypřicího prášku
0,5 lžičky jedlé sody
špetka soli 
Hrst vlašských ořechů a hrst čokoládových čoček  Vše v předstihu vytáhnout z lednice, aby mělo pokojovou teplotu. Banány rozmačkat, rozšlehat s vajíčky, jogurtem, cukrem a máslem. 
Suché promíchat, pak společně s ořechy a čokoládou vmíchat do mokré směsi stěrkou, jen dokud se vše nespojí. 
180°C asi 50-60min (zkusit jehlou).  #foodblog #foodphotography #foodstyling #czechfoodblog #czechfoodblogger #instafood #dnespecu #bananabread #bananovychlebicek
Sledovat na Instagramu

Copyright © 2023 · Elikatesy