Duben je podle mě nejkrásnější měsíc v roce. Možná je to dáno tím, že mám v dubnu narozeniny, ale myslím, že i pro chudáky slavící v lednu musí být duben mnohem hezčí… To, jak naráz šeď několika posledních měsíců vystřídá plejáda barev a vůní a jak se lidi na ulici naráz mnohem víc usmívají… A samozřejmě se otvírají zahrádky a pije se Aperol na Náplavce a víno v parku (že by právě to byl důvod, proč se lidi víc usmívají?). Ovšem krom mnohem více příležitostí dát si někde nějaký ten alkoholický drink pro mě duben taky znamená začátek nové zeleninové sezóny. Začíná to nenápadně výpravou na medvědí česnek, a pokračuje to širokou nabídkou jarního lupení, ředkviček a především! Především chřestu! Chřest naprosto miluju a ty krátké dva měsíce, kdy je v sezóně si jej snažím užít co nejvíc. Tak jak mám běžně v lednici vždy papriku a cuketu, tak mám od konce dubna do poloviny června v lednici vždy chřest. Mám raději zelený, trošku z lenosti (nemusí se loupat), ale hlavně proto, že mi vyhovuje intenzivnější, tak trochu hrášková chuť. Ideální třeba na barevný salát z grilované zeleniny. 😉
Dřív byl zelený chřest v obchodech k nalezení spíš výjimečně, ale posledních pár let jej naštěstí mají skoro všude. Třikrát hurá! Chřest jsem znala už od dětství (jen ten bílý), ale neznala jsem jej jako chřest. U nás to byl vždy špargl. Rostl u babičky na zahradě a dávali jsme ho do polévky. A pořádně rozvařit, ostatně jako většinu zeleniny v mém dětství. Připravovat zeleninu dokřupava jen s minimální tepelnou úpravou jsem se naučila až v dospělosti a byl to pro mě velký objev. Do té doby lehce ambivalentní vztah k zelenině se změnil v naprostou lásku.
Letošní první chřest jsem se použila na tento salát z grilované zeleniny. Ugrilovala jsem nejen chřest, ale i cuketu a brokolici a k nim navíc upekla rajčátka. Salát doplnil můj oblíbený skřípavý sýr halloumi, taktéž ogrilovaný. No co vám budu povídat. Úplná oslava!
Brokolici jsem použila tzv. tenderstem, někdy se jí říká stonková, divoká nebo broccolini. Je to brokolice s tenčími jemnými stonky a prodává se třeba v M&S, Makru, na Rohlíku nebo mražená v Icelandu. Je mi jasné, že tyto obchody nejsou dostupné úplně pro každého. Navíc je tenderstem brokolice i docela drahá. Jak ji tedy případně nahradit? Můžete samozřejmě použít i rozkrojené hlavičky běžné brokolice, ale byl by to docela jiný zážitek, proto doporučuji tenderstem brokolici v tomto salátu z raději nahradit fazolovými lusky.
Halloumi je řecký (přesněji kyperský) sýr, tradičně z mixu ovčího a kozího mléka, ovšem dnes už se často přidává i kravské. Je to polotvrdý sýr, který se tepelnou úpravou neroztéká, a proto se dá krásně ogrilovat. V Londýně jsem si ho dávala snad skoro ke všemu (často jej mají v nabídce „extra“) a je to další věc, která mi v lednici chybí jen málokdy.
Zeleninu a tento supr skřípavý sýr jsem doplnila už je jednoduchou bylinkovou zálivkou. Použijte co máte po ruce, poslouží tvrdší bylinky jako rozmarýn či tymián, ale i jemnější bazalka či máta. K tomuto svěžímu salátku si nalijte nějaký fajn drink (hlasuju pro prosecco), sedněte si na balkon nebo alespoň k oknu, pokud nejste alergici, tak se zhluboka nadechněte a užívejte si jaro…
Ingredience
- 1 svazek zeleného chřestu
- 1 větší cuketa
- 300g tenderstem brokolice nebo celých fazolových lusků
- 300g cherry rajčátek
- 200g sýra halloumi
- Extra panenský olivový olej
- 1 citron
- 1 stroužek česneku
- Bylinky dle chuti (např. rozmarýn, tymián, oregano, bazalka, máta)
- Sůl hrubozrnná a jemná mořská
Začněte přípravou rajčátek. Troubu rozehřejte na 150°C (130°C horkovzduch) a pekáček si vysypejte hrubozrnnou solí. Rajčátka rozkrojte na polovinu a prohoďte s trochou olivového oleje. Vyskládejte na sůl, řezem nahoru. Vložte do trouby a pečte hodinu a půl.
Mezitím co se rajčátka pečou si připravte rychlý bylinkový olej. Bylinky, česnek, citronovou kůru a olivový olej vložte do mixéru a pár pulsy spojte dohromady. Nechte alespoň hodinu odležet a pak přeceďte.
Cuketu nakrájejte na plátky a chřestu odlomte konce. Halloumi nakrájejte na plátky. Brokolici, cuketu a chřest ogrilujte na grilovací pánvi či na venkovním grilu. Na závěr ogrilujte i halloumi. Připravte si zálivku smícháním bylinkového oleje, citronové šťávy a trošky soli.
A jdeme do finále. Ogrilovanou zeleninu prohoďte s trochou zálivky a přesuňte na servírovací talíř. Nahoru vyskládejte upečená rajčátka a vše korunujte kousky halloumi. Pocákejte ještě trochou zálivky a podávejte jako přílohu nebo jako lehký hlavní chod.
Napsat komentář