Některé věci se stanou skoro samy, některé se naopak rodí pomalu a bolestivě. Už když jsem poprvé upekla skořicovou babku, byla to dokonalost a láska na první zakousnutí. Zato když jsem začala zkoušet čokoládovou verzi, bylo to zklamání za zklamáním… Dokonce ani Ottolenghiho recept nebyl nic moc. Přišlo mi to suché, buď se to příliš patlalo nebo náplň praskala a často se seshora pálila… Zkrátka nic, co bych chtěla předat dál. Ale po mnoha a mnoha pokusech jsem se dopracovala k této verzi, se kterou jsem konečně spokojená. A tak jej tady máte, čokoládový věnec s lískovými ořechy aneb další způsob a inspiraci, jak si pohrát s mým oblíbeným kynutým těstem. 🙂
O tomto těstě už toho moc psát nebudu, už jsem jej popisovala v několika předchozích článcích třeba v receptu na meruňkové rolky nebo ořechovou babku. Jen připomenu, že jej klidně můžete připravit den či dva (či tři či čtyři) předem a zlehka potřené olejem a schované pod fólií uchovat v lednici. Získá na chuti a skvěle se s ním pak pracuje. Často už jej připravuju i z dvojité či trojité dávky a pak si hraju. 🙂 Možností plnění i motání je spousta a brzy se to chystám sepsat do jednoho souhrnného článku. Spoiler alert, toto těsto je skvělé i na klasické Honzovy buchty!
Při testování čokoládovo-lískové variace jsem vyzkoušela Ottolenghiho verzi, která kombinovala rozpuštěnou čokoládu, máslo, kakao a a cukr. Pak jsem zkusila verzi z kurzu pečení, kde se používala čokoládová ganache (emulze čokolády a smetany). Ale ani jedna varianta mě nepřesvědčila. Až když jsem si jednou mazala na ranní toast lískoořechové máslo s čokoládou od Šufánka, tak mě napadlo, že to by mohl být dobrý základ a ta pravá cesta. A tak jsem to pak ještě třikrát vyzkoušela, abych zjistila ideální poměr a množství náplně. Jo, třikrát… Vážně se ani neptejte, kolikrát jsem ten věnec pekla, než jsem byla konečně spokojená… 🙂
Lískoořechové máslo seženete krom eshopů i v obchodech se zdravou výživou. Nebo (pokud máte výkonný mixér), si jej můžete připravit i doma. Poměr je 4 díly lískových ořechů a 1 díl tmavé, nejlépe 70% čokolády. Ořechy rozmixujte na pastu, přesuňte do misky a přidejte rozpuštěnou, lehce zchladlou čokoládu. Důkladně promíchejte a přesuňte do čisté skleničky. Vydrží určitě několik týdnů, ale spíš nevydrží. Protože jakmile jednou ochutnáte, budete se ke spíži nenápadně vracet a užírat lžičkou, dokud nebude sklenka prázdná… Je to podobná past jako praline pasta. 🙂
Čokoládový věnec s lískovými ořechy
Ingredience
- 150 g hladké mouky
- 150 g celozrnné špaldové mouky
- 10 g droždí
- 100 g vody nebo mléka
- 50 g krupicového nebo třtinového cukru
- 70 g másla
- 1 vejce
- špetka soli
na náplň: 120g lískooříškového másla s čokoládou, 25g másla, 30g světlého cukru muscovado, 25g kakaa, 70g blanšírovaných lískových ořechů
Postup přípravy
- Vejce, máslo a droždí si z lednice vytáhněte alespoň hodinu před přípravou těsta. Připravte si kvásek. Droždí, špetku cukru a pár lžic vody či mléka rozmíchejte a nechte na teplém místě vzejít, zhruba 10-15 minut. V jiné misce prošlehejte zbylou tekutinu, vejce a cukr.
- Mouku a sůl smíchejte v míse robotu, přidejte kvásek, zbytek vody a vejce rozmíchaná s cukrem. Na pomalé otáčky začněte hníst, dokud se ingredience z větší části nespojí. Postupně pomalu přidávejte změklé máslo a pokračujte v hnětení. Jakmile je těsto spojené, hněťte dál asi 6 minut pomalu a pak další 2 minuty na vyšší otáčky nebo dohněťte v ruce, dokud těsto není krásně hladké a pružné.
- Těsto vložte do mísy vymazané olejem, překryjte potravinářskou fólií (nebo sprchovou čepičkou) a nechte kynout. Buď pomalu v lednici asi 6-8 hodin (ale klidně i přes noc či několik dnů) nebo v pokojové teplotě asi 2 hodiny, dokud nezdvojnásobí objem.
- Zatímco těsto kyne, připravte si náplň. Všechny ingredience až na lískové oříšky důkladně promíchejte a nechte asi 5-10 minut ztuhnout v lednici, s náplní se pak lépe a čistěji pracuje. Lískové oříšky nasekejte nahrubo.
- Z vykynuté těsta rozválejte dlouhý obdélník. Potřete náplní, posypejte lískáči a zaviňte.
- Rolku podélně rozkrojte.
- Zapleťte tak, aby rozkrojená část byla nahoře.
- Tento pletenec zaviňte do věnce a konce vložte pod sebe, aby nevyčuhovaly.
- Věnec přikryjte potravinářskou fólií a nechte ještě asi půl hodiny až hodinu kynout. Troubu mezitím předehřejte na 175°C (155°C horkovzduch). Vykynutý věnec vložte do trouby a pečte asi 40 minut dozlatova (pokud tmavne příliš rychle, přikryjte jej alobalem). Nechte vychladnout na mřížce.
Napsat komentář